Český Rembrandt alias Petr Brandl vedl život bohéma. Pronajímal si zlatý důl, ale manželka se s ním musela soudit o výživné

1. listopad 2024

Zakladatel vrcholně barokního malířského stylu u nás se narodil v roce 1668 v Praze. Vyučil se v dílně dvorního malíře a správce hradní obrazárny Kristiána Schrödera. Jeho talent byl nepřehlédnutelný, takže se mu zakázky jen hrnuly.

Maloval obrazy s náboženskými náměty pro různé kostely – soubor šesti oltářních obrazů pro Břevnovský klášter je považován za jeho nejslavnější pražské dílo. A také portréty – nejznámější je ten, na němž zachytil svou vlastní podobu.

Brandl se stal prominentním umělcem, jehož obrazy vyhledávala světská i duchovní aristokracie. A také nejlépe placeným malířem u nás. Honoráře ale dokázal s udivující rychlostí promrhat.

Nadaný malíř se totiž zhlédl v rozmařilém životním stylu šlechty. Draze se oblékal, pochutnával si na exotických lahůdkách, popíjel nejvybranější vína, pořídil si koně, kočáry, služebnictvo…

Ačkoli si pronajímal zlatý důl, manželka se s ním musela soudit o výživné pro sebe a děti. Dluhy a ustavičné soudní spory s věřiteli jej několikrát dovedly až do domácího vězení. Petr Brandl přezdívaný „Český Rembrandt“ zemřel v Kutné Hoře v roce 1735.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio