Ceny bytů v Karlovarském kraji zaznamenaly mírný pokles. Nájmy dál zdražují

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zástupci Sociálního bydlení Hronov nabídli městu, aby fakticky soukromou firmu převzalo a přebudování bývalé papírny na sociální byty dokončilo samo (ilustrační foto)

Pandemie koronaviru ovlivnila v uplynulých měsících prakticky celou českou ekonomiku. Obchodování s realitami nevyjímaje. Trh s nemovitostmi má teď svůj specifický vývoj i v největších českých lázních, které jsou pověstné tím, že tady desítky nemovitostí patří lidem původem z Ruska.

Ruští majitelé nemovitostí v Karlových Varech kdysi v lázních byty a domy kupovali. Teď je hlavně prodávají. Režim na hranicích nastavený kvůli pandemii koronaviru jim to teď ale značně komplikuje. „Situace je velmi složitá. Musí v Rusku podepsat u notáře plnou moc, posílat nám to a zajistit překlad. Nemají šanci přijet,“ popsal Jiří Brož z firmy Loyd reality.

Současná situace potvrzuje i to, že právě Rusové kdysi nemovitosti v lázních kupovali velmi draze. Při současných prodejích zpravidla prodělávají. „Většina těchto pozemků, bytů, které nabízíme, nemá s reálnou cenou nic společného. Zároveň se najde jen výjimečná nemovitost, která splňuje pro klienty něco, aby za to ty peníze dali. Zbytek je neprodejný,“ řekl další obchodník s realitami, Tomáš Gono z firmy MGH Consult. I podle něho se situace na trhu pomalu stabilizuje.

V současné době rozvolňování situace mají lidé zájem o koupě bytů, rodinných domů ale také rekreačních objektů. „Co se týká cen v Karlovarském kraji, pozemky mají stoupající tendenci neustále, ale ostatní nemovitosti, vyjma centra, mají pokles zhruba pět procent. Nájmy naopak zdražují,“ uvedl Gono. Určit další vývoj cen realit v regionu je ale prý v současné době předčasné.

Situaci na trhu s realitami vidí Tomáš Gono ale spíše optimisticky, a to díky dostupnějším hypotékám a snížení úrokových sazeb. Podobného názoru je i jeho konkurent Jiří Brož, podle kterého ale obchod s realitami určitě postupně ovlivní problémy na trhu práce, související právě s dopadem pandemie na lázeňství a cestovní ruch.

Prodej hotelových a restauračních provozů se každopádně v současné době v lázeňské metropoli téměř zastavil. Zahraniční turisté totiž zatím nepřijeli a většina podniků v lázeňské zóně má zavřeno