Beatles: I Want To Hold Your Hand

Britská invaze, anglicky The British Invasion, je pojem, který se v hudebním světě používá pro náhlý a explozivní úspěch britského beatu, rokenrolu i popmusic ve Spojených státech amerických. Vše začalo před šedesáti lety, v roce 1964, když jako první prolomila brány skupina Beatles.

British Invasion, česky britská invaze, byla kulturní vlna, která začala v 60. letech minulého století. Britské rockové i popové kapely a umělci začali masivně ovlivňovat americkou hudební scénu a tím i celosvětovou popkulturu. Tento fenomén zahrnoval především kapely jako The Beatles, The Rolling Stones, The Who a The Kinks. Termín British Invasion se spojuje s obdobím mezi lety 1964 a 1967, kdy tyto britské skupiny začaly dominovat americkým hitparádám.

Klíčovou roli v popularizaci britské hudby v USA a na celém světě hrála skupina Beatles, která vznikla v roce 1960 v Liverpoolu. Svým jedinečným stylem, který kombinoval rokenrol, pop a později i psychedelii a experimentální prvky, si Beatles rychle získali obrovskou popularitu. Jejich první významný průlom ve Spojených státech amerických přišel v roce 1964, kdy jejich singl I Want To Hold Your Hand dosáhl první příčky americké hitparády. Jejich příjezd do Spojených států v únoru 1964, spolu s vystoupením v televizní show Eda Sullivana, se stal historickým momentem a začátkem tzv. Beatlemanie, tedy masové hysterie a fascinace veřejnosti touto kapelou. Beatles nejenže změnili hudební scénu, ale měli také obrovský vliv na módu, film, umění a společenské normy. British Invasion, britská invaze, se tak stala jedním z klíčových momentů v historii populární hudby.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.