Architekt Jan Kotěra se odklonil od secese a začal tvořit purismus. Tohle jsou jeho nejslavnější stavby

21. březen 2024

Jan Kotěra, označovaný za zakladatele moderní české architektury, se narodil 18. prosince 1871 v Brně do smíšené česko-německé rodiny. Po několika stěhováních se Kotěrovi usadili v Plzni, kde mladý Jan absolvoval střední průmyslovou školu.

Po maturitě zamířil do Prahy, kde získal praxi v projekční kanceláři podnikatele inženýra Freyna. Právě tam přišlo osudové setkání, které ovlivnilo celý jeho následující život.

Čtěte také

Seznámil se totiž s vlastenecky naladěným baronem Mladotou ze Solopisk, který ho přizval k přestavbě svého zámečku Červený hrádek u Sedlčan. Při této práci objevil Kotěrův talent, stal se jeho mecenášem a podpořil ho v dalších studiích, za kterými se Jan vydal do Vídně.

Po studiích zakotvil v Praze a začal tvořit architekturu odklánějící se od tehdy populární secese. Upozornil na sebe variantami moderny, především purismem. K nejslavnějším stavbám Jana Kotěry patří Národní dům v Prostějově, Muzeum Východních Čech v Hradci Králové nebo budova Právnické fakulty v Praze. Dokončení této stavby se už Jan Kotěra nedožil. Zemřel předčasně v 52 letech, 17. dubna roku 1923.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, architekt Jan Kotěra
autor: Jan Herget
Spustit audio