Adam Žídek ukazuje romským dětem z Ostravy sportovní svět a pomáhá jim najít cestu a odhodlání
Dvacetiletý student posledního ročníku střední stavební školy v Zábřehu Adam Žídek se věnuje volnočasové sportovním aktivitám. Ve vyloučené lokalitě v Ostravě učí romské děti thajskému boxu a má výsledky.
Adam se v současnosti už druhým rokem věnuje trénování menších dětí z vyloučených lokalit v tomto sportu. Začínající mladé sportovce učí ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Učí je nejen bojové techniky, ale i sebeovládání a práci se svou osobností a vnitřnímu já.
Adame, věnujete se thajskému boxu už poměrně dlouho. Máte k tomu ale i další zajímavou aktivitu. Vyučujete romské děti box. Jak k tomu vlastně došlo?
„Jsou to děti, které k tomu nemají úplně ideální podmínky, ale já chci těm dětem hlavně, ale i veřejnosti, ukázat, že na tom vůbec nezáleží a že i tyto děti můžou v tom sportu dokázat maximum.“
Jak dlouho se věnujete tomuto sportu profesionálně?
„Řekl bych, že profesionálně to je 6 let.“
Jakých úspěchů jste dosáhl?
„Moje největší úspěchy, jsou tedy především dřívější, je to rok 2013, kdy jsem vyhrál mistrovství Evropy v Maďarsku. Tím jsem se nominoval na světové mistrovství v italské Carraře, které jsem také vyhrál.“
Co vás k tomu vede? Jaká je vaše prvotní motivace k tomu, že chcete pomáhat dětem?
„Z těchto dětí, které to v životě nemají lehké, většinou vyrůstají nejlepší sportovci. Mají v hlavě jenom to, že chtějí být nejlepší. Myslím si, že pro tento sport je to to hlavní.“
Je to tak, že máte ve své skupině děti, které jsou z vyloučených lokalit?
„Ano, je to tak. Konkrétně teď pracuji s dětmi na Hlubině. Jsou to děti, mnozí z jejich otců jsou ve vězení. A i tak děti docházejí ke mně na trénink dvakrát i třikrát týdně. Jsem rád, že je vidím šťastné, protože být šťastný je v životě to nejlepší. A pokud můj trénink pro ně bude tímto přínosný, bude to pro mě nejvíc. A určitě v tom budu pokračovat. Na oplátku těmto dětem chci slíbit, že spolu s organizací Centrom, tedy pořadateli této akce, kterým záleží v první řadě na tom, aby ty děti byly šťastné, uděláme všechno pro to, abychom tyto děti dotáhli na opravdu profesionální soutěže, protože já vím, že oni na to mají. A pokud přiměju i je, aby si oni samy věřily, nebude pochyb o tom, že konkrétně o těchto dvou, se kterými jsme dnes vystupovali, což jsou Kevin a Ronaldo z mého týmu z Hlubiny, ještě uslyšíme.“
Otevřel jste, dá se říct, tělocvičnu pro děti, které se chtějí začít věnovat nějakému sportu. Je to pro chlapce od 5 do 18 let. O co konkrétně jde?
„Jde o projekt, který jsme realizovali s Centromem. Hlavní podíl na tom má Edita Stejskalová, která mi se vším pomohla. Jsem za to vděčný a doufám, že to bude fungovat. Bude to projekt, který bude otevřený hlavně pro romské děti. Bude to z lokalit, kde tyto romské děti mají největší problému. Budu chtít ukázat, že i tyto romské děti na to mají a že není rozdíl mezi dětmi, ať jsou bílé, černé nebo jakékoliv, prostě to bude úplně normální. A myslím si, že z těchhle romských dětí udělám budoucí šampiony. Doufám v to.“
A co si myslí děti a místní, kteří o projektech vědí?
„Baví mě, jak to hrají, tak jsem si řekl, jestli to můžu zkusit.“
„Líbí se mi hodně moc.“
„Myslím si, že je to v pořádku, je dobré, aby děti něco dělaly.“
„Jsem rád, že má šanci, aby mohl něco dokázat.“
„Když bude sportovat, bude mít disciplínu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.