Adalbert Stifter: Tři strůjci svého štěstí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čtení, kniha, krb, teplo, zimo, zahřátí, čaj, domácí pohoda, oheň. Ilustrační foto

Příběh vypráví o tom, že i náhoda může vnést do života něco hezkého. 

Před 215 lety, 23. října 1805, se v Horní Plané na Šumavě narodil spisovatel, malíř a pedagog Adalbert Stifter. V jeho rodném domě dnes najdeme muzeum věnované jeho osobě. Bylo otevřeno už v roce 1960. S rodem Adalberta Stiftera je spřízněn i současný českobudějovický spisovatel a novinář Jan Štifter.

Rodná Šumava byla Stifterovi velkou inspirací, psal o krásách její přírody i o životech tamních lidí. Povídka Tři strůjci svého štěstí (vyšla v roce 1844) je ale jiná, je to příběh o tom, co všechno mohou do našich životů přinášet náhody, kterým je ovšem třeba jít někdy naproti.

Adalbert Stifter je oblíbeným autorem především v sousedním Rakousku a Německu. K jeho knihám, v nichž popisuje šumavskou krajinu svého dětství a mládí, se rádi vraceli rodáci ze Šumavy, kteří byli po druhé světové válce odsunuti.

Účinkuje: Bořivoj Navrátil
Připravila: Miroslav Stuchl
Překlad: Anna Siebenscheinová
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 2005
autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.