Tady je Plzeň! 80 let příběhů

Normalizace. Život jde dál, ale pod povrchem to vře

25. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Legendární Škoda 100 se v Mladé Boleslavi vyráběla v letech 1969 - 1977 | Foto: Profimedia

Poslechněte si 11. díl s názvem Normalizace

Předchozí díl
Následující díl

Období normalizace je plné strachu, cenzury a pronásledování. Ale život běží dál.

Ženy si lakují vlasy Lybarem, který drží účes za každého počasí. Děti si hrají s Igráčky – malými osmicentimetrovými figurkami, které představují všechny možné profese. V  koupelnách hučí vrchem plněné pračky ROMO a na rozbité silnice vyjede československá kráska ŠKODA 100. Bude to legenda a z pásu jich sjede víc jak jeden milion. Z plzeňské Škodovky vyjíždí třítisící lokomotiva a míří do Sovětského svazu. Režim chce, aby lidé žili svůj spokojený socialistický život, ale pod povrchem to vře. 

Věra Čáslavská na LOH v Mexiku 1968

Věra Čáslavská září na olympiádě v Mexiku. Bere jednu zlatou za druhou. A pak jedno gesto, které Věře změní celý život. Stojí na stupních vítězů, hraje sovětská hymna a ona sklání hlavu na protest proti okupaci. Celý svět to vidí a režim taky. Po návratu domů ji vymažou. Žádná sláva, žádná kariéra. Jen kýbl a hadr. Ale lidé na ni nezapomenou. A i když má šanci postoj odvolat, nikdy neodvolá!

Jan Palach se upálil v roce 1969 na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Normalizace drtí každého, kdo se odmítne ohnout. Celé Československo zastaví mladík Jan Palach. Na Václavském náměstí se zapálí. Nechce, aby národ usnul, aby se smířil s okupací. Jeho smrt lidi zasáhne, ale režim si poradí. Potlačí protesty, rozpráší smutek, vrátí zemi do klidu. A když se v Plzni upálí Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, aby na jeho čin navázal, režim z něj udělá narušeného jedince. Žádný pohřeb, žádné zmínky. Jen ticho.

Lidé dál stojí fronty na banány, po týdnu se střídají ve službě na úklid panelákové chodby. Mažou si rohlíky máslem a ve Škodovce většinu pánských skříněk zdobí nahá kráska ze zakázaného západoněmeckého časopisu. 

MS v hokeji 1969, Stockholm

Pak přijde něco, co opět národ vytrhne z normalizační šedi. Hokej! Československo proti Sovětskému svazu. První zápas – 2:0. O týden později – 4:3. Celý národ je na nohou, ulice bouří. „Vrahové!“ píší fanoušci na výlohy obchodů. Na okamžik je všechno jinak, jsme svobodní.

Svět

Do vesmíru se dostává sovětská orbitální stanice Saljut i americké mise Apollo 14 a Apollo 15. Nobelovu cenu získávají velikáni jako Alexandr Solženicyn, Willy Brandt nebo Henry Kissinger. Ve Spojených státech proběhne děsivý stanfordský vězeňský experiment a Němci otestují automobilový airbag. Letní olympiádu v Mnichově fatálně ovlivní útok palestinských teroristů na izraelské sportovce. Končí vietnamská válka a do OSN vstupuje Čína.