„Kapr s čepicí“

podle blatenské rodiny Václava Malovického vlastivědného gastronomického etnografa, spisovatele


Suroviny:


1/2kapra
sůl
máslo
citron
pepř
dvě housky
1 cibule
nakrájené čerstvé houby (mohou být mražené nebo sušené)
1 vejce
pár snítek petrželové nati
majoránka
sardelová pasta
mléko


Příprava:

Polovinu většího kapra očistíme a zbavíme páteře. Na hřbetě kůži několikrát nařízneme, aby se kapr při pečení nekroutil. Dobře osolíme, zakapeme citronovou šťávou a opepříme.
Dáme odležet. Mezitím si připravíme nádivku. Dvě housky namočíme do mléka, vymačkáme a nakrájíme. Na másle osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme čerstvé nakrájené houby (nebo namočené sušené), podusíme. Houby musí být měkké. Odstavíme. Do směsi vmícháme 1 vejce, osolíme, opepříme, přidáme najemno nasekanou petrželovou nať a majoránku(podle chuti). Můžeme přidat i trochu sardelové pasty. Pozor! Nádivka musí být hustá, aby držela pohromadě. Necháme odpočinout. Na pekáči rozpustíme máslo a kapra na něm opečeme. Na opečenou půlku kapra navršíme nádivku, upravíme, jemně přelijeme máslem a vše necháme v horké troubě (cca 200 stupňů C) dobře upéct.

autor: odborník

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.