Zdeněk Vyšohlíd: Odkud je nemoc - odtud je také lék

2. duben 2012
Publicistika

František Ferda se narodil 31. března 1915 v Dražkovicích u Spáleného Poříčí. Od roku 1939 Pater Ferda, známý a slavný léčitel. Osobní vzpomínky na setkání s ním a některé myšlenky Patera Ferdy jsou tématem dnešního zamyšlení Zdeňka Vyšohlída.

Posledních asi 13 let svého života prožil Pater Ferda v Sušici. Léčil na dálku: nechtěl se setkat s pacientem, potřeboval jen znát jméno a přesné datum narození, aby stanovil zdravotní stav, potíže pacienta i léčbu. Upravoval pacientům dietní režim, upozorňoval na negativně působící součásti životního prostředí, třeba barvy nebo některé látky. Z vlastní zkušenosti (a píše o tom) to poznal i Bohumil Hrabal. I vrcholoví sportovci, kteří se ho ptali na formu - svou i soupeřů; kněz ze Sušice uměl o jejich tělesném stavu vypovídat, i když žili třeba na druhém konci světadílu; stačilo mu jméno a datum narození!

Nikdy jsem si netroufal vykládat o svém setkání s Paterem Ferdou. Až teď - vlastně ani teď ne! Původně jsem chtěl mluvit o konkrétních případech, které znám; zvláště o tom, jak známí lékaři ověřovali jeho diagnózy laboratorními texty. Když jsem to sepsal na papír, až jsem se zděsil. Vypadalo to jako propagace jasnovidectví, jako oslava toho neznámého mezi nebem a zemí - a to jsem nechtěl. Také bych musel být impertinentní a mluvit o případech a lidech ještě žijících - ani to nechci. Mluvit budu o myšlenkách Patera Ferdy, o jeho myšlenkách a postojích ke světu, k přírodě - a k řádu, který vším prochvívá. Pacient je "nedílnou součástí přírody," říkal. "Všechno, co potřebuje nebo mu škodí, má kolem sebe. jídlo, oblečení, nápoje, bydlení, pracovní prostředí. Terapie vychází z principu přirozených vztahů lidské bytosti s jejím okolím, přirozených, tedy daných přírodou."

Jeho slova se mi stále vracejí: nemoc a zdraví jsou vedle sebe - vždyť v přírodě je rovnováha, je v přirozeném stavu, a to jak jedince, tak také, myslím, celého společenství, společnosti.

Naše společnost není zdravá. Nebyla, když dlouhá léta věznila lidi jako Pater Ferda. Prošel mnoha věznicemi. Poznal Bory, Jáchymov, Mírov, Leopoldov, Valdice. A není zdravá ani dnes: V parlamentu si ukazují prostředníček a zesměšňují, jak má kdo upravený účes, neargumentují, ale utloukají se navzájem ideologickými hesly. Druhého je třeba zesměšnit, překřičet a ukřičet. Je to nedůstojné. Kam se podíváte, prosazuje se nikoli myšlenka, ale nekultivovaná brutalita.

To není vada ani nemoc demokracie, ta nemocná být nemůže. Je to nemoc společnosti. Nemocná společnost nemá sílu ani odvahu být demokratická - tu má jen zdravá společnost.

"Odkud je nemoc - odtud je také lék," říkal Pater Ferda. Lék na dnešní ubohost musíme najít v sobě. Jeho slova mě provázejí na cestách po Šumavě a jižních Čechách, po přilehlém Bavorsku i Rakousku. Obdivuji čistě upravené kostely, kapličky i křížky v polích, lavičky u cest - to vše je součástí krajiny a její tradice - a je to dílo generací. To vše nás přesahuje, náš život i "naší dobu". Náš vztah k tomu všemu, co nás přesahuje, churaví. Zdraví mu přineseme, když znovu získáme pokoru a respekt k tomu, co nás přesahuje: k tradici a k dílu našich předků. Pak najdeme tam, odkud je nemoc, také lék.

"Odkud je nemoc - odtud je také lék," říkal Pater Ferda. Můžeme mu ještě rozumět, nebo už je pozdě a my - myslíme jinak?

autor: Zdeněk Vyšohlíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.