Soběhrdy se bojí o dotaci na stavbu zázemí dětské skupiny. Systém stavebního řízení má stále potíže

16. duben 2025 10:51

Největší audioportál na českém internetu

Starosta Soběhrd Pavel Bartík ukazuje plány na dětskou skupinu | Foto: Věra Hájková, Český rozhlas

Stavební úřady mají problémy s vyřizováním žádostí, jaké konkrétní dopady to má? Poslechněte si reportáž Věry Hájkové

Průtahy při vydávání stavebních povolení působí další problémy. Stavební úřady mají skluz i několik měsíců kvůli problémům s digitalizací systému. Podle Ministerstva pro místní rozvoj se situace zlepšila po zprovoznění propojení starého a nového systému. Třeba Soběhrdy na Benešovsku ale mají obavy, že kvůli průtahům přijdou o dotaci na stavbu zázemí pro dětskou skupinu.

„Tady máme před sebou projekt na stavbu té dětské skupiny. Je to taková dvouloďová stavba, kde by měly být prostory pro dvě skupiny,“ ukazuje nezávislý starosta Soběhrd Pavel Bartík. Stavba je ovšem v ohrožení.

„V podstatě je to běhu nějaký čtvrtý měsíc a přes veškerou snahu úředníků na stavebním úřadě v Benešově, tak se vůbec zatím nepovedlo to dotáhnout do konce. Jsou tam fakt takové dětské choroby, že nějaký úřad nevidí ty přílohy, které tam jsou podané, jiný úřad je vidí. Nám to velmi komplikuje situaci v tom, že máme požádáno o dotaci. Realizace celé stavby musí být do dubna 2026 včetně kolaudace,“ vysvětluje.

V Soběhrdech tak mají obavu, že kvůli průtahům nakonec o dotaci přijdou. Skluz ve vydávání rozhodnutí má stavební úřad v Benešově podle vedoucí Ivy Tichovské několik měsíců.

„Vzhledem k nefunkčnosti toho systému stavební správy se v podstatě všechny žádosti podané podle nového stavebního zákona odsouvaly a vydávají se až od doby, kdy nastal takzvaný bypass,“ upřesňuje.

Stavební sezóna

Zpoždění s vydáváním rozhodnutí má i stavební úřad Týnci nad Sázavou. „Není to úplně ideální, jsou tam problémy. Když z toho digitálního stavebního řízení převedeme žádost do programu Vita, tak se nám načte i čtyřikrát. Takže pak to musíme různě spojovat v rámci toho programu. Jsme schopní aspoň nějak vyřizovat žádosti, byť nejsme schopni dodržovat předepsané správní lhůty. V současné době jsme tak minimálně 3 až 4 měsíce ve skluzu,“ uvádí vedoucí úřadu Miloslav Stibor.

Navíc přes zimu byli stavebníci trpěliví. Se začátkem stavební sezóny se ale tlak na vydávání stavebních rozhodnutí zvýšil. „Samozřejmě, stavebníci se už zlobí. Chápu je. Za 24 let na úřadě jsem něco takového fakt nezažil,“ dodává Stibor.

O jakém řešení hovoří Ministerstvo pro místní rozvoj? Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Věra Hájková ,