O protipovodňových opatřeních města v primátorem Ústí nad Labem

14. březen 2024

Po většinu roku je pohled na řeku Labe v Ústí nad Labem smutný. Vyschlé koryto brázdí jen několik mělkých vodních proudů. Ne tak ale v časech déle trvajících dešťů nebo tání sněhu. O protipovodňových opatřeních si povídáme s ústeckým primátorem Petrem Nedvědickým z hnutí ANO.

Naposledy se hladina řeky vzedmula v prosinci loňského a lednu letošního roku. Labe zatopilo ústeckou Přístavní ulici pod mostem Edvarda Beneše, tedy v místě, kde mělo pomoci jedno z protipovodňových zařízení. Nepomohlo. O protipovodňových opatřeních si dnes povídáme s ústeckým primátorem Petrem Nedvědickým z hnutí ANO.

„Povodňový plán plní Povodí Labe, Povodí Ohře, město Ústí nad Labem, Ředitelství silnic a dálnic nebo také Severočeská vodárenská společnost. Každý z těchto subjektů vlastní a spravuje jiná protipovodňová zařízení. Město musí ze zákona provádět kontrolu těchto zařízení jednou do roka, a to za účasti jednotlivých majitelů nebo správců,“ přibližuje primátor Petr Nedvědický.

Již zmíněný plán je rozsáhlý dokument aktualizovaný o nejnovější zátopová území. Reaguje na možnosti osazení zeleně na březích, na nutnost vymístění pevných prvků. Mimoto obsahuje postupy při vyhlašování jednotlivých povodňových stupňů.

„V klidových dobách se o protipovodňovou ochranu stará vodoprávní úřad. Je to tým přibližně pěti lidí z odboru životního prostředí na magistrátu Ústí nad Labem. Tito lidé spravují krom vodních toků i studně nebo možnosti čerpání povrchových a podzemních vod,“ dodává Nedvědický.

Při velké vodě mohou pomoci i občané města

„Pokud existuje nebezpečí zvýšené hladiny vody, měli by se obyvatelé snažit odstranit veškeré překážky, které by mohly omezit přístup povolaných jednotek. Dále je důležité počítat s možností přelivu protipovodňový zařízení a v tu chvíli vyklidit například garáže, aby se ochránili svůj majetek,” radí Petr Nedvědický z hnutí ANO.

Kdy bude opravena protipovodňová vana? Jak by musela vypadat stavba vyšších stěn? Jak se město preventivně připravuje na povodně? A je městský rozhlas stále v provozu? Nejen to se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.