Lázeňské oplatky

9. květen 2011
Značky západních Čech

Již více než půldruhého století lákají svou jedinečnou chutí, lehkostí a charakteristickou vůní. Dotváří kolorit lázeňských kolonád a jsou vyhledávaným pamlskem návštěvníků z celého světa. Chutnají malým i velkým. Řeč je o lázeňských oplatkách.

První lázeňské oplatky se objevily už v 18. století. Podle dobových pramenů existují dvě verze, jak později slavné oplatky vznikly. Jednu z nich vysvětluje ředitel mariánskolázeňského městského muzea Jaromír Bartoš:

„Mariánskolázeňské oplatky mají krásný příběh svého vzniku, protože se traduje, že při jedné slavnostní příležitosti v blízkém klášteře v Teplé, u premonstrátů, byl zrovna akutní nedostatek nějaké cukrovinky a místní pekař si vypomohl tím, že hostie, které byly v klášteře používány, posypal oříšky a cukrem, a ty potom premonstrátům velice zachutnaly a pekař si na základě toho založil vlastní obchůdek v Mariánských Lázních, kde začal tyto oplatky úspěšně prodávat.“


Podle jiných historických pramenů ale oplatky začaly péct doma některé měšťanky a pak je nechávaly roznášet k prodeji. Ovšem za „otce“ takzvané průmyslové výroby lázeňských oplatek se považuje synovec zakladatele Mariánských Lázní opata Karla Kašpara Reitenbergera z kláštera v Teplé Karel Reitenberger. Ten zahájil výrobu v roce 1856 a pokud se podíváte na současné balení oplatek, tento letopočet je tam uveden dodnes. Karel Reitenberger měl tehdy svou pekárnu v domě „U tří bažantů“ a vyráběl ročně až 500 tisíc kusů oplatek. Výrobky balil do krabic po 6 až 12 kusech a převazoval ozdobným provázkem. Zhruba 10 let od zahájení výroby se oplatky začaly prodávat i v jiných městech mimo Mariánské Lázně. To už byly „Mariánky“ výnosem císaře Františka Josefa I. povýšeny na město a začaly do něj s oblibou jezdit i různé slavné osobnosti. Mezi těmi, kteří zavítali do lázní a přitom přišli na chuť čerstvým teplým oplatkám, byl například anglický král Edward VII., skladatelé Johann Strauss a Fryderik Chopin, spisovatel Jan Neruda nebo básník Goethe.

Prodeji oplatek se ve městě dařilo a tak se této živnosti začalo věnovat více pekařů, podotýká Jaromír Bartoš :


„Na začátku 20.století, v období 1.republiky, již tady bylo několik pekařů, kteří tyto oplatky pekli, mezi nim Franz Ruppert, Edmund Graus, Josef Gerstner i pozdější starosta pekař Josef Turba. K těmto pekařům dojíždělo mnoho pekařských učnů na zkušenou. A mezi těmito učni byl i František Vitmajer, který se právě učil u France Ruperta několik let, byl zde několik sezon a naučil se tuto tradiční výrobu našich mariánskolázeňských oplatků.


Františku Vitmajerovi se v Mariánských Lázních zalíbilo, oženil se zde a založil vlastní obchod, který prosperoval až do začátku 2.světové války.


Mezitím se mu podařilo pekařskému řemeslu vyučit své syny Karla a Františka, z nichž František pokračoval potom v tomto umění spékání lázeňských oplatků a po znárodnění v roce 1948 přišel do závodu Kolonáda, kam vlastně přenesl tady tu tradici, kterou převzal od svého otce.

Nejenom v této pekařské rodině se recepty předávaly z generace na generaci.

„Další významnou osobností pro Mariánské Lázně byla rodina Homolkova a konkrétně pan Josef Homolka, který v období první republiky přišel na to, jak péct čokoládové oplatky.“ ….. říká Jaromír Bartoš.


Dnes je považujeme za samozřejmou součást nabídky, ale v tehdejší době to znamenalo revoluční změnu. Josef Homolka, který čokoládové oplatky vymyslel za svého působení ve Vídni, se po druhé světové válce vrátil z emigrace do Československa a svoje kompletní výrobní zařízení přestěhoval do Mariánských Lázní. Zde v bývalé kavárně Švýcarský dvůr pekl oplatky až do roku 48, kdy byl donucen svoji živnost zavřít. Následně spojením řady znárodněných provozoven v celém kraji vznikl podnik Karlovarské oplatkárny, předchůdce závodu Kolonáda. Sem Josef Homolka přenesl i svoje patenty na výrobu čokoládových oplatek získané ještě za 1.republiky v Rakousku. V průběhu dalších desetiletí se podnik ještě mnohokráte přejmenoval, nepřetržitá výroba lahodných oplatek ale v Mariánských Lázních nikdy neustala. Roku 1974 získal podnik dodnes používaný název Kolonáda.


Nezaměnitelnou podobu daly oplatkám tzv. „oplatečnice“. Kleště, ve kterých se spékají pláty těsta s náplní. Každá pekařská živnost měla v počátcích pečení oplatek vlastní kleště s originálními ornamentálními vrypy. Od roku 1950 se při pečení již používaly elektricky vytápěné kleště a v dalším vývoji již výrobu převzaly poloautomatické stroje.
Historie výroby lázeňských oplatek je zachycena i v městském muzeu v Mar.Lázních.

Jaromír Bartoš: „U nás v muzeu si připomínáme tradici lázeňských oplatek malou expozicí, kdy se mohou návštěvníci podívat, jednak na zlatou medaili, kterou obdržel Fr.Vitmajer za své výrobky na mezinárodní kuchařské výstavě v roce 1908 ve Vídni. Pak zde můžou vidět staré spékací kleště Fr.Vitmajera ze začátku 20. století a krabice, ve kterých byly oplatky prodávány právě v období 1.republiky.“

Polistopadový vývoj přinesl i konkurenci, kterou však mariánskolázeňská výroba ustála. Počátkem roku 1999 vznikla akciová společnost Opavia, která je součástí silné světové skupiny Danone. Ta pomohla dostat oplatky i na další zahraniční trhy. V dnešní době se pod značkou Kolonáda prodává 5 různých druhů tradičních lázeňských oplatek, včetně lázeňských trojhránků, které se vyrábí už od šedesátých let minulého století.

I dnes můžete užívat klidnou atmosféru českých lázní s ještě teplou oplatkou Kolonáda v ruce. Oplatky Kolonáda se staly součástí každého zavazadla, se kterým se z lázní vrací návštěvník ke svým nejbližším.


Zobrazit místo Švýcarský dvůr v Mariánských Lázních na větší mapě
autor: Jana Bežáková
Spustit audio