Čekal jsem, až vojáci začnou střílet, vzpomíná pamětník z Lubů ve filmu o houslařích

Na dokumentární film Nebe plné houslí se vydal také reportér Josef Šorfa
Drsné okamžiky spojené s nuceným vysídlením rodáků z někdejšího Schönbachu (Lubů) po druhé světové válce, ale i běžný život houslařů a pozdější osudy spojené s tradičním řemeslem na Chebsku přibližuje dokumentární film Nebe plné houslí. Za jeho vznikem stojí Paměť národa.
„Dokumentaristé natáčeli vzpomínky výrobců hudebních nástrojů od podzimu 2023 ve studiích v Německu i v Karlovarském kraji. Podařilo se zaznamenat vzpomínky žijících předválečných německých rodáků, pamětníků, kteří dosídlili pohraničí i vyprávění další generace houslařů,“ uvedla z pobočky Paměti národa Zuzana Rejchová.
Vyprávění a vzpomínky Gerharda Dotzauera
Devětatřicetiminutový dokument zaujme kromě dobových snímků především díky vyprávění deseti pamětníků spojených s houslařstvím. Během vyprávění deseti pamětníků zazní také vzpomínky Gerharda Dotzauera na období krátce po druhé světové válce.
„Táta neuměl nic než vyrábět mandolíny. Ale na to potřeboval materiál a nástroje. Tak jsem jednoho dne rozbil pečeť na naší znárodněné dílně, do batohu sbalil dřevo, nářadí a ve dvanáct hodin v noci jsem sám překročil hranice. Musel jsem si dávat pozor na hlídky, našel jsem si cestu lesem. Na hranici jsem čekal, až vojáci začnou střílet, stříleli totiž na všechno, co se pohnulo. A pak jsem věděl, kde jsou, přešel hranice, odevzdal věci u příbuzných a zase se vrátil. Dělal jsem to několikrát týdně, abychom mohli v Německu začít znovu vyrábět mandolíny,“ vzpomíná Dotzauer.
Po odsunu byli nástrojáři z Čech nejprve rozptýleni po celém Německu
„V Lubech fungovala sdílená práce a po válce v Německu taky. A proto dávalo smysl, aby všechny výrobce komponentů, jako řezbáře kobylek, soustružníky kolíků a tyhle lidi, sestěhovali na jedno místo,“ vypráví paní Gerhilde Benkerová s tím, že se řada lubských rodáků usadila poblíž Erlangenu v bavorském Bubenreuthu, kde pro ně vzniklo nové sídliště.
Film přibližuje i pozdější výrobu v Lubech a vznik společnosti Cremona. Diváci v něm uvidí i nynějšího vedoucího Houslařské školy v Chebu Jiřího Pátka. On sám je vznikem snímku mile překvapen. „Dokument se povedl. Je to sonda do toho, co se v Lubech dělo, a to i před rokem 1939,“ upozornil.
Velký ohlas a další projekce Paměti národa
Dokument už začátkem února vzbudil velký ohlas při promítání v Lubech, kde diváci zaplnili tamní kino hned na dvakrát. Paměť národa připravuje i další projekce. „Zájem nás těší. Dokument se objeví také na YouTube kanálu Paměti národa,“ uzavřel Lukáš Květoň z karlovarské pobočky Paměti národa, který se na přípravě filmu podílel. Snímek uvidí v pátek 4. dubna od 19:30 návštěvníci karlovarského kina Drahomíra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.