Zoolog Jůnek: Lidé vyjídají populace divokých zvířat. Málokdo ví, že lev je v západní Africe vyhubený

13. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Málokdo ví, že v celé západní Africe je lev vyhubený, upozorňuje Jůnek (ilustrační foto)

Zoolog a cestovatel Tomáš Jůnek dlouhodobě upozorňuje na problematiku vymírání vzácných druhů volně žijících zvířat. Z jeho zážitků z divočiny se až tají dech.

Tým českých vědců pod vedením Tomáše Jůnka se pravidelně vydává zkoumat málo zmapované kouty světa, různé džungle a pralesy. „Je to odraz mé osobní zkušenosti z mých cest při hledání nedotčené přírody, kdy jsem zjistil, že místo toho, abych jezdil na místa, kde něco žije, jezdím na místa, kde jen něco přežívá,“ uvedl zoolog Jůnek.

„V Čechách si neumíme ani představit, že svět přichází o své zvířecí obyvatele, a to rapidním tempem. Byl to můj hlavní impuls, proč pořádáme expedice, proč spolupracujeme se Světovým fondem na ochranu přírody v Kongu, proč monitorujeme zvířata a zjišťujeme, jaký na ně mají vliv lidské aktivity,“ doplnil.

Mezi zajímavá místa, která navštívil, patří Madagaskar, Filipíny, Indonésie i do hor Kamerunu. „Jsou to poslední útočiště pro zvířata. Jezdil jsem i do Senegalu, Jižní Afriky, do Brazílie, dálný východ Ruska, do míst, kde žije tygr ussurijský, na Srí Lance jsme pracovali. V současné době působíme hlavně v Konžské republice v Africe,“ prozradil.

Když přijdete do restaurace, nemůžete si objednat nic jiného než štětkouna nebo opici. Pralesy se neustále vyjídají
– Tomáš Jůnek, zoolog

Ze zážitků Tomáše Jůnka se až tají dech. Co ho na cestách nejvíc šokovalo? „To co mě šokuje, je to, když projíždíte dva tisíce kilometrů sibiřské tajgy, kterou si představujeme jako nedotčenou divočinu, a za celé ty dva tisíce kilometrů nepotkáte jiné zvíře než bažanta,“ řekl zoolog.

„Naprosto šokující je to, že divočina se vyzvěřuje. Lidé vyjídají populace divokých zvířat. Teď když pracujeme v Konžské republice, vidíme to, že naprostá většina živočišných bílkovin ve stravě těch lidí, kterých tam žijí miliony, tak je z pralesa. Večer když přijdete do restaurace, nemůžete si objednat nic jiného než nějakého štětkouna nebo opici, chocholatky. Není tam žádná jiná alternativa bílkovin než toto. Pralesy se neustále vyjídají. Tím jak tam přibývají lidé, trend se zrychluje a svět přichází o divoká zvířata,“ uzavřel Jůnek.

Výstavou fotografií na Staré radnici v Ostrově na Karlovarsku se snaží na problematiku upozornit. „Jsou tam fotky zvířat, která jsou obecně známá. Málokdo ví, že v celé západní Africe je lev vyhubený. To, že ho vidíte na safari, neznamená, že tomu druhu nic nehrozí, to se snažím představit lidem,“ přiblížil.

Co stojí mise strážců přírody? Jak můžeme ohroženým druhům pomoct my v srdci Evropy a do kdy bude výstava v Ostrově k vidění? Nejen to si poslechněte v rozhovoru!

autor: nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.