Značkaři po zimě obnovují turistické značení

19. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Turistika, turistická značka, značení

Téměř 4500 kilometrů pěších turistických tras je v celém Plzeňském kraji vyznačeno červenou, modrou, zelenou nebo také žlutou barvou. V současné době začíná150 značkařům v kraji hlavní sezóna, ve které je čeká obnova zhruba jedné třetiny všech tras.

Výbava turistických značkařů

Značkaři zkontrolují turistickou značku, očistí ji škrabkou, kartáči a bílou s červenou, modrou, zelenou nebo žlutou barvou značku opraví. Kontrolovat se musí také stav směrovek a tzv. sponzorských tabulek. V některých případech potřebují značkaři kromě barev také nůžky, když je potřeba odstranit například větve.

„Musíme počítat s tím, že další značkař tady půjde za tři roky. Je nutné to obrat tak, aby to tři roky vydrželo, proto vezmeme nůžky a ostřiháme větve kolem,“ poznamenal značkař Vladislav Sajdl. Kůra borovic barvu hodně saje, a proto značku musí značkaři opravovat třeba i několikrát po sobě. Za den ve dvojici zvládnou obnovit zhruba 5 až 6 kilometrů turistické trasy.

Značky na cyklotrasách se pouze kontrolují

Žlutý podklad, černý rámeček se symbolem kola a šipkou doprava nebo doleva. Tak vypadají cyklistické značky. Na rozdíl od pěších, se tyto značky malovat nemusí. „Cyklistické značení je převážně značení silniční. Tam je to daná značka, která se malovat nemůže,“ uvedl šéf turistů Plzeňského kraje Josef Sýkora. Pokud je poškozená, musí se sundat a vyměnit. Jedná se tedy spíš o kontrolu cyklistického značení, jehož oprava se nedá udělat na místě.

Podle Josefa Sýkory je velký rozdíl mezi značením pěších a cyklistických tras. „Práce spočívá v tom, že značka je často natočená,“ poznamenal. Za den zvládnou kontroloři cyklistických tras zkontrolovat zhruba 40 kilometrů. Za celý rok je to pak 3500 kilometrů.

autoři: Karolína Sedláková , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio