Zloději poškodili sochu anděla na hrobce rodiny Puppů

9. červen 2021 15:25

Zloději kovů poškodili zřejmě v pondělí sochu anděla na hrobě rodiny Puppů na hřbitově v Karlových Varech Drahovicích. Policii se podařilo zadržet dva podezřelé muže, kteří se snažili 300kilogramovou bronzovou sochu na místě vzdáleném několik kilometrů od hřbitova rozřezat.

Policie případ prověřuje, řekla krajská policejní mluvčí Eva Valtová. Správa lázeňských parků (SLP), která má městské hřbitovy na starosti, ve spolupráci s odborníky z karlovarského muzea zjišťuje výši škody a řeší, co bude s poškozenou sochou.

„Podle prvních odhadů je socha zřejmě neopravitelná. Budeme proto zvažovat, co s ní, jestli skončí v depozitáři muzea a podobně,“ řekl ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera. Policie se případu ujala v pondělí, když svědek nahlásil, že zahlédl dva muže, jak se snaží sochu rozřezat.

Vyšetřovatelé zjišťují okolnosti odcizení a poškození sochy, mimo jiné i to, jak zloději těžkou sochu dostali ze hřbitova na tak vzdálené místo. Historické hroby na karlovarských hřbitovech jsou většinou v majetku města. Podle mluvčí magistrátu Heleny Kyselé vznikají posudky, které mají vyčíslit škodu. Následně bude SLP zvažovat další postup, například i to, jestli vytvořit repliku.

Rodina Puppů patří k nejvýznamnějším rodům v historii lázeňského města. Zakladatel rodu, cukrář Johann Georg Pupp přišel do města v roce 1767. Jeho potomci pak měli významný vliv na rozvoj lázeňského města a zejména hotelnictví. Grandhotel Pupp, který svou podobu získal na počátku 20. století, patří dodnes k nejprestižnějším hotelům ve městě.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio