Zločiny staré Plzně a okolí

Doudlevecká přestřelka: Na místě dva mrtví a jeden raněný

25. leden 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Vinohradská ulice v Plzni-Doudlevcích se roku 1942 stala místem přestřelky, která je dnes prakticky zapomenutá. Pro dějiny plzeňského odboje má však nemalý význam.

V noci ze 14. na 15. listopadu 1942, tedy zhruba půl roku po atentátu na Heydricha a souvisejících událostech, se do této oblasti vypravili dva mladí čeští odbojáři: „Jiří Mäntl a Alois Chmelík tady chtěli obhlédnout vhodné místo pro připravení nálože, kterou by vyhodili do povětří železniční trať na Klatovy, nebo případně vlečku do sousední doudlevecké Škodovky,“ sdělil na úvod archivář Státního oblastního archivu v Plzni Miroslav Eisenhammer.

Bohužel se stalo to, že je při této akci přistihli dva příslušníci německé pořádkové policie. Došlo k přestřelce, jelikož jak policisté, tak odbojáři byli ozbrojení. „Výsledek přestřelky byl jednoznačný: na místě zůstaly ležet mrtvoly dvou německých policistů, zatímco Alois Chmelík byl lehce zasažen do břicha,“ popsal Eisenhammer.

Odměna za dopadení 300 tisíc korun

Taková událost samozřejmě rozzuřila gestapo na nejvyšší míru. „Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna ve výši 300 tisíc korun, tehdy obrovská částka. Vyšetřování ale nevedlo k žádoucím výsledkům a po několika měsících utichlo,“ řekl pracovník archivu.

Mäntl a Chmelík tak mohli dál pokračovat ve svých akcích. „Byli příslušníky takzvaného oddílu Jestřáb, což byla plzeňská mládežnická odbojová skupina, která se zaměřovala na přípravu budoucího povstání. Sháněli zbraně, vytipovávali vhodná místa pro letecké výsadky, sháněli zpravodajské informace a prováděli tajný vojenský výcvik,“ popsal Miroslav Eisenhammer, který pokračoval:

„Mezi dalšími akcemi, které provedli v letech 1943-1944 můžeme jmenovat získání německého těžkého kulometu, vloupali se do několika obchodů se zbraněmi, kde získali pušky a střelivo. Dokonce se jim podařilo vykrást skladiště nábojů protiletecké obrany poblíž vily Tereza. Přišli na ně nakonec přes konfidenta, který se infiltroval do širšího okolí této skupiny.

Němci v červnu roku 1944 začali rozsáhlé zatýkání zaměřené na celou síť západočeského nekomunistického odboje, který byl v té době sdružen do sítě skupin nazvané 2. lehká tajná divize. V rámci tohoto zatýkání došlo i na Mäntla a Chmelíka. Gestapo provedlo razie a domovní prohlídky v bytech obou dvou. V případě rodiny Mäntlových to bylo v Resslově ulici 21 a v případě Aloise Chmelíka v Korandově ulici 17. U Mäntlů našlo gestapo zbraně, které se podařilo spojit s případem zastřelení dvou německých policistů.

To byl bohužel jasný důkaz, jenž vedl k tomu, že rodiny obou dvou byly odsouzeny. Jiří Mäntl a jeho matka Amálie, Alois Chmelík a jeho manželka Anna byli popraveni v září 1944. Jiřího otec přežil pochod smrti i věznění. Po manželce a synovi mu zůstala dvě vyznamenání Československý válečný kříž 1939-1945."

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.