Zločiny staré Plzně a okolí

Ostatky šlechtice se koupou v hrobce chválenického kostela dodnes a tvoří žlutohnědou kaši

30. září 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Kostel sv. Martina ve Chválenicích na jižním Plzeňsku zaujme jistě každého, kdo projíždí obcí. Za výstavbou poměrně monumentální sakrální budovy stojí krom jiného svatokrádež.

Svatokrádež se stala v kostele, který ve Chválenicích stával před tím současným. „Ten tady stojí teprve nějakých 270 let. Předtím zde od středověku stával mnohem menší gotický kostel, z něhož se nám bohužel nic nezachovalo,“ sdělil na úvod památkář přeštického městského úřadu Jiří Sankot.

Svatokrádež se tady odehrála koncem června roku 1744. Kostel už v té době nebyl v příliš dobrém stavu: „Měl rozbitá okna a dveře už sotva držely v pantech. Zloději tehdy možná využili také toho, že asi 3 neděle před jejich činem zemřel mnohaletý chválenický farář a děkan Josef Václav Fischer, takže v té době byly Chválenice bez faráře. Když počátkem července dorazili farníci na první mši do kostela, nestačili se divit. Po zemi se povalovalo rozbité nádobí, rozházené hostie, roucha, která zloději nestačili odnést, a tak dále. Dá se říci, že kostel byl úplně zdemolován,“ řekl Sankot.

Po půl roce se podařilo najít uloupené věci, a že jich bylo. Chválenický kostel totiž tehdy nebyl jediným terčem zlodějů. Cennosti byly odvezeny k soudu do Rokycan, kde se roztřídily, a z chválenického kostela tak byly nalezeny téměř všechny ukradené věci. Jediné, co se nepodařilo, bylo dopadnout pachatele.

Kostel od tehdejšího nejlepšího stavitele

„V dalších letech ještě byly snahy o opravu kostela ve Chválenicích, ale jelikož už ani zdivo nedrželo pohromadě, přišel tehdejší majitel šťáhlavsko-nebílovského panství Heřman Jakub Černín z Chudenic s nápadem nechat zde postavit zcela nový kostel. Měl být opravdu monumentální na to, že měl stát na vesnici, a to z jediného důvodu – aby si zde mohl pro sebe a své potomky zřídit hrobku. Nevybral si nijak skromně, zvolil si toho nejlepšího stavitele v zemi, a to Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Takže díky té svatokrádeži, která se zde odehrála, mají dnes Chválenice takovýto kostel,“ uvedl památkář.

Kdo nakonec leží v hrobce chválenického kostela a v jakých podmínkách? Poslechněte si reportáž.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio