Život je jako trubka. Když do ní nefoukáš, nic z ní nevyjde

Životopis Louise Armstronga zní jako jazzová pohádka. Jako nemanželské dítě se v polepšovně naučil hrát na trubku a po propuštění se záhy dostal mezi elitu neworleanských trumpetistů. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století a právem získal přezdívku Jazzový král.

Poslechneme si Louise Armstronga, přezdívaného Satchmo - v překladu "Velká huba", virtuózního hráče na trubku a kornet, zpěváka, vedoucího orchestru a showmana. Je nejznámějším představitelem tzv. černošského neworleanského jazzu.

V mládí se dostal do polepšovny a tam se mu poprvé poštěstilo dostat se k hudbě. Tady se naučil hrát na kornet, účinkoval i v ústavní chlapecké kapele. Muž, kterému sudičky přály vrchovatě, neboť jeho život byl jeden velký gradující úspěch, patří k legendám světové hudby. Jeho styl se po celou jeho kariéru nijak výrazně neměnil. Po druhé světové válce byl Louis Armstrong ve všech světadílech ztělesněným symbolem jazzu. Se svojí malou kapelou zvanou All Stars objel celý svět. Byl výborným bavičem.

V rodném městě New Orleans mu postavili pomník, ale samo město je mu tím pomníkem největším. Říkával: život je jako trubka. Když do ní nefoukáš, nic z ní nevyjde. Právem získal čestnou přezdívku Král jazzu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.