Zima není letos extrémní, přírodě pomůže, míní pozorovatel počasí

Zimní řeka (ilustrační foto)
Zimní řeka (ilustrační foto)

Letošní zima není mimořádná ani extrémní, na přírodu v Krušných horách bude mít dobrý vliv, řekl dlouholetý pozorovatel počasí a přírody Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. 

Přestože na šumavské Jezerní slati na Prachaticku klesla v noci z úterý na středu (3.2.) teplota na minus 33,3 stupně Celsia, což byl dosavadní rekord, není to nic nezvyklého. Před pěti lety zde bylo hned několik dní okolo minus 30 stupňů.

Už na podzim některé náznaky podle Kovaříka naznačovaly, že bude letos více sněhu a silnější mrazy. Vysoká zvěř se stahovala do nižších poloh, kde nehrozí brodění ve vysokém sněhu. A i na podzim zastřelená zvěř měla podle něj vyšší vrstvy tuku, jako by zvířata věděla, že se mají připravit na tuhou zimu.

Srny v zimě

„V 600 metrech nad mořem, kde leží Šindelová, je nyní 145 litrů vody v metru čtverečném sněhové pokrývky. Na výše položené Přebuzi je to už 295 litrů a na Božím Daru to může být až 400 litrů. Pro někoho to vypadá děsivě, ale je to tady normální pokrývka. V roce 2006 toho bylo ještě víc,“ dodal. 

Velké množství sněhu doplnilo zásoby spodní vody

Podle Kovaříka sníh, kterého letos napadlo více než jindy, doplnil zásoby spodní vody:„Letošní zima je bohatá na srážky. Ale třeba v nižších polohách nejsou moc vidět, protože už jsou v půdě. Už k 20. prosinci se vyrovnalo sucho a to, co teď kolem leží, je vláhová bilance na příští vegetační období.“

Sníh, který napadl v Krušných horách, ale i v nižších polohách Karlovarského kraje, má měkký podklad, a tak je pravděpodobné, že jeho odtávání bude postupné a nebudou jej provázet povodně.

Současné chladné a srážkově bohaté počasí potrvá zřejmě ještě do poloviny února a pak se vrátí k mírnějším podmínkám, odpovídajícím normálu, míní pozorovatel.