Žili v něm vychovatelé rodiny Nosticů i zahradník. V sokolovském parku najdete několik zajímavých domů

3. leden 2023

Sloužil jako obydlí zahradníka zahradníka, později v něm pobývali vychovatelé dětí hraběcí rodiny Nosticů. Třicátý díl seriálu o Zapomenutých domech nás zavedl do sokolovského zámeckého parku a představil další budovu se zajímavou historií.

V sokolovském zámku, ve středu města, se od roku 1960 nachází místní muzeum. Zámek vystavěný na místě původní vodní tvrze získal v 17. století šlechtický rod Nosticů, který se zasloužil o jeho pozdější stavební úpravy. V okolí zámku tak dodnes najdete několik zajímavých budov. Mezi nimi třeba dům s prolomenou střechou a vikýři z 18. století.

Dům, ve kterém pobýval i historik a jazykovědec Josef Dobrovský

„Původně sloužil jako obydlí zahradníka, ale později býval využíván pro pobyt vychovatelů dětí hraběcí rodiny Nosticů. Jako nejznámější vychovatelé a učitelé zde působili při výchově čtyř synů hraběte Františka Antonína Nostice historik a jazykovědec Josef Dobrovský, historik a národní buditel František Martin Pelcl a Jaroslav Schaller,“ přiblížil ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.