Zbroj v barvě kovu? Původně bohatě malovaná přilba ze zámku Kozel možná dokazuje opak

24. duben 2022
Poklady minulosti

Expozice i depozitář zámku Kozel ukrývají mnoho zajímavých předmětů. Tím nejstarším je však přilba pocházející pravděpodobně z 9.-10. století.

Přilba se do dnešních dnů nedochovala vcelku: „U takto starých archeologických nálezů není běžné, že by se dochovaly celé. Máme před sebou pouze torzo. Jedna polovina je v kompaktnější podobě, u druhé poloviny vidíme pouze spodní lem. Helma není úplně hladká, jsou na ní plastické ornamenty. Nejzajímavější je však to, že podle posledních analýz byla bohatě malovaná,“ začal s popisem exponátu kastelán zámku Kozel Jan Polívka, který pokračoval:

„Nám se to dnes zdá až nepředstavitelné, přece jenom jsme zvyklí ze všech historických filmů, že přilby a jiné části zbroje jsou většinou v barvě kovu. Ale pod vrstvou rzi byly objeveny stopy barevných pigmentů.“

Dnes už se samozřejmě neví, komu přilba původně patřila, a ani její novodobá historie není příliš známá. „Majitelů panství ve Šťáhlavech, kteří se věnovali archeologickým vykopávkám, bylo více. Je možné, že prvním novodobým majitelem přilby byl první z rodu Valdštejnů, který byl držitelem panství. Popřípadě může mít přilba spojitost s další zdejší významnou postavou, a to s Františkem Xaverem Francem, zahradníkem na zámku Kozel a amatérským archeologem.

Zámek Kozel

Je možné, že Franc tuto přilbu našel, nicméně jeho odborný zájem byl především o pravěké vykopávky. Z toho důvodu mu možná středověká přilba nepřišla důležitá a ve svých poznámkách ji tudíž nezmínil,“ řekl kastelán.

Přilba zřejmě z nějakého důvodu připadala důležitá rodu Valdštejnů. Víc se dozvíte v přiložené reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.