Zámecký areál v Toužimi chátrá více než 30 let. Město se ho snaží zachránit

Zámek v Toužimi
Zámek v Toužimi

Hrad, zámecké komnaty a pivovar. To vše tvoří rozsáhlý historický areál v centru Toužimi, který už více než 30 let chátrá. Město dělá vše možné pro jeho záchranu.

„Všichni tomu říkají zámek, ale ono se to skládá z hradu, který byl postupně přestavován, a ze zámku. Hrad je ta nejstarší fáze, jsou z něj dochované pozůstatky původních sklepů. Je tady také patrné zdivo a původní okna do sklepa,“ popsal areál v Toužimi projektant Martin Volný a dodal, že právě jeden ze zdejších sklepů se začal využívat i jako pivovar.

Město postupně opravuje jednotlivé části památky tak, aby se její stav dále nezhoršoval. Připravenou má ale i studii pro kompletní rekonstrukci areálu: „Momentálně jsme ve fázi takové, kdy jsme pro město připravili studii využití celého areálu. V té naší studii je v staré části hradu umístěn Městský úřad, tak aby to samosprávné centrum bylo zas tam, kde bylo dříve. V zámku by mohla být expozice věnovaná historii Toužimska, a v přízemí by mohly být nějaké provozovny,“ uvedl projektant.

Kompletní rekonstrukce areálu by si vyžádala investici více než 300 milionů korun

To si město Toužim s 60 milionovým rozpočtem ale nemůže dovolit. „Rozpočet města není koncipován na to, abychom mohli v krátkém časovém horizontu zrealizovat kompletní rekonstrukci. Z tohoto důvodu se snažíme o získání finančních prostředků z krajského i ze státního rozpočtu. Případně z evropských peněz,“ potvrdil nedostatek finančních prostředků na kompletní opravu areálu starosta Toužimi Alexandr Žák.

Na drobné opravy město čerpá finance z Programu záchrany architektonického dědictví. Díky němu chce letos pokračovat s opravami zámeckého pivovaru.