Záchranáři Karlovarského kraje se školí na moderních robotických figurínách

Robotická figurína
Robotická figurína

Moderní robotické figuríny má k dispozici záchranná služba Karlovarského kraje. Pomáhají školit záchranáře. A to lépe než klasické jednoduché modely.

Tento nový plastový model totiž umí simulovat různé zdravotní potíže a reaguje stejně jako živý člověk. Vydává různé zvuky, jaké si záchranáři pro danou situaci nastaví. Kašle, pláče, imituje dušnost, řekne, co ji bolí a umí se například i potit.

„Na tabletu, který ovládá figurínu, si můžeme nastavit jakýkoliv zdravotní stav a figurína podle toho reaguje. Máme k ní výměnné sady na amputace končetin nebo průstřely, které krvácí, takže můžeme řešit případ komplexně,“ řekla vedoucí vzdělávacího střediska Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Nikola Brizgalová.

Na figuríně lze například nastavit stav infarktu. V případě, že postup při záchraně bude špatný, její stav se zhorší stejně jako u skutečného pacienta. Pro komunikaci s cvičným pacientem využívají záchranáři také handsfree. Kromě dospělého vzoru mají také figurínu zhruba pětiletého dítěte.