Záchrana z ledu je vždy velmi složitá, roli hrají vteřiny

Protože zamrzlé vodní plochy lákají spoustu lidí, organizují si hasiči v zimním období výcvik zaměřený právě na záchranu člověka při proboření se do ledové vody.

K zimním radovánkám patří neodmyslitelně bruslení. Zamrzlé vodní plochy navíc lákají i na běžné procházky po hladině, které jsou možné právě pouze v mrazivém období. To vše s sebou nese riziko proboření se do ledové vody.

Člověk nebo zvíře po propadnutí se ledovou plochou má jen velmi malou šanci dostat se z vody vlastními silami. V místě propadu se led dále láme, ve studené vodě velmi rychle dochází síly. Hasiči proto pravidelně nacvičují tento typ záchrany.

Pro záchranu z ledu mají hasiči řadu speciálních pomůcek

Vždy se jedná o velmi složitý zásah, kdy je důležitá rychlost a bezchybné provedení, v případech proboření do ledu jde vždy o život a všechny okolnosti jsou zpravidla proti záchranářům.

Hasiči při výcviku potřebují spoustu speciálních pomůcek. Využívají především takzvané suché obleky, které chrání před chladem. K tomu používají další pomůcky pro zachycení zachraňované osoby či pro samotné vytažení z ledu. Pro pátrání po osobách pod ledem mohou také využít dýchací přístroje, které jim umožňují krátkodobé pomoření pod hladinu.

Výcvik na ledu si organizují v zimním období hasiči ze všech profesionálních stanic v kraji. Tento týden cvičí například sokolovští hasiči na rybníku v Dolním Rychnově. Příští týden mají stejný výcvik naplánovaný také karlovarští hasiči.

autor: nkr | zdroj: HZS Karlovarského kraje
Spustit audio