Začaly práce na zpevnění trati po sesuvu u Dalovic

Masivní sesuv vytvořil hlubokou jámu, do níž se zlomil kus kolejí
Masivní sesuv vytvořil hlubokou jámu, do níž se zlomil kus kolejí

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce do týdne obnovit provoz alespoň na jedné koleji na trati Cheb - Chomutov u Dalovic, kde se v sobotu sesunul svah pod kolejemi. Předpokládá náklady v milionech korun. Dnes začaly práce na stabilizaci sesunutého svahu.

„Přímo na místě již pracuje odborná firma, která bude v nejbližších dnech zajišťovat stabilizaci svahu pod první traťovou kolejí. Termín obnovení provozu budeme s postupem prací aktualizovat. Práce na zpevnění podloží pod uvedenou méně poškozenou kolejí si vyžádají náklady v jednotkách milionů korun," uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Na Karlovarsku se propadla železnice, vlaky mezi Kláštercem a Chebem nejezdí

Na trati se nejprve objevila lehká závada. Po prohlídce traťmistr raději na jedné koleji zastavil provoz a později dráhy kvůli bezpečnosti zastavily provoz i na druhé koleji

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí kvůli sesuvu tzv. železničního spodku vlaky v úseku Hájek - Dalovice. Traťmistr zjistil v místě ještě před sesuvem závadu, a proto se podařilo vlaky zastavit včas. Nahradila je autobusová doprava. Jak dlouho bude úsek uzavřený, bude jasné až v pondělí, řekla v neděli mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Následně se práce zaměří na druhou kolej, která je výrazně poškozena sesuvem. „Příprava opravy a samotné práce na trati budou časově výrazně náročnější, náklady předpokládáme v desítkách milionů," dodala mluvčí.

„V současné době analyzujeme celý stav a hledáme důvod, proč se celý svah dal do pohybu," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda Dodal, že se musí nejdříve rozhodnout o způsobu sanace nestabilního podloží a poté oprav jednotlivých částí svršku. Cílem bude v první řadě zprovoznit alespoň jednu kolej.

Podle ministra dopravy v demisi Dana Ťoka se zatím nebudou přijímat mimořádná opatření na jiných tratích. „Musíme zjistit, jestli je to věc naprosto unikátní, nebo je to věc, která se může stát i jinde. Pak to budeme kontrolovat," řekl ministr na místě sesuvu.

V sobotu došlo v úseku mezi Dalovicemi a Hájkem k závadě na trati. Traťmistr pro jistotu zastavil provoz nejprve na jedné a pak i na druhé koleji. Krátce nato se svah pod jednou kolejí sesunul a kolej zůstala zkroucená ve vzduchu.