Výstava v Galerii umění objevuje abstraktní malířku Ludmilu Padrtovou

12. květen 2021 10:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ludmila Padrtová, Prokopské údolí, 2012

Karlovarská Galerie umění pomáhá objevit téměř utajenou abstraktní malířku Ludmilu Padrtovou. Umělkyně zůstala neprávem ve stínu takových mistrů, jakým byl Vladimír Boudník. Práce autorky představuje výstava nazvaná Krajinou k abstrakci.

„Ludmila Padrtová začala tvořit v polovině padesátých let minulého století. To byla doba, kdy se abstrakce v Československu nesměla dělat a ukazovat,“ připomněl kurátor výstavy Zdenek Primus. A přidává další důvod, proč se autorka jen těžko prosazovala. 

„Byla žena, což znamenalo její přehlížení ze strany mužů, ať už z řad umělců, kritiků či dokonce přátel. Nadto si netroufala se jakýmkoli způsobem prosazovat. Vzhledem k tomu, že její inspirace pocházela z přírody, pracovala s barvou, která byla tehdy mladými výtvarníky zavrhována,“ konstatoval kurátor s tím, že dnes patří Padrtová k nejprofilovanějším umělkyním svého věku a to přesto, že je ještě stále známá jen publiku, které chápe a obdivuje abstraktní umění, ať už bylo vytvořeno kdekoli. 

Výstavu s téměř třemi stovkami děl, na které jsou k vidění i autorčiny fotografie krajin, doprovází kniha Zdenka Primuse Krajinou k abstrakci. V galerii pak nechybí ani kresby, koláže a malby z posledních let života Padrtové (1931 – 2016). Zájemci si je mohou prohlédnout do 20. června. 

„Ludmila Padrtová má šanci stát se stálicí na obloze klasické moderny v českém umění po druhé světové válce, což je víc, než si dovedla představit a než by si kdokoli kdy mohl přát,“ uzavřel Zdenek Primus.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio