Výstava historických nástrojů v Karlových Varech potvrzuje, že i zmenšeniny hrály
Klasické i raritní hudební nástroje, třeba violinofon nebo kornet, si mohou prohlédnout návštěvníci Muzea Karlovy Vary. Výstava s názvem Hudební nástroje Karlovarského kraje představuje historické kousky ze soukromé sbírky pana Jaromíra Růžičky.
„V jeho sbírce jsou zastoupeny téměř všechny druhy existujících hudebních nástrojů – strunné, dechové i bicí, které pocházejí z doby od konce 18. do poloviny 20. století,“ informovala muzejní pedagožka Romana Borusíková z Muzea Karlovy Vary.
Violinofon je jednou z rarit vzácné sbírky. „Jsou to klasické housle, který ale nemají tělo, to znamená, že je tam hmatník, podbradník, kobylka a struny. A pod kobylkou je namontovaný ozvučník. Když se na nástroj hraje, tak ten zvuk nevychází z houslí jako takových, ale z korpusu,“ popsal Růžička nástroj, který spojuje trubku a housle.
Proslulé hudební nástroje z Kraslic
Mnohé hudební nástroje byly vyrobeny v Kraslicích, proslulých továrnou na dechové nástroje Amati. Řada z nich vznikla ještě před druhou světovou válkou. Příkladem je dětský sopránový saxofon. Že tato zmenšenina skutečně fungovala, dokazuje i historický snímek z počátku 20. století. „Je na něm děvče, má krásnou mašli a v ruce drží typ saxofonu vystavený v muzeu,“ okomentoval Růžička.
„Návštěvníci výstavy se mohou těšit také na trubky, křídlovky, kornety, lesní i invenční rohy, baskřídlovky, tuby, heligony, a na flétny, pikoly, hoboje, fagoty a klarinety. Ze skupiny strunných drnkacích nástrojů budou prezentovány kytara a citera,“ připomněla Borusíková. Výstavu mohou zájemci vidět do 20. června.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.