Výstava Doutnání zažehla v Galerii oheň barevných nápadů
Prostor Malé galerie v chebské Galerii výtvarného umění ozvláštnily obrazy Jaroslava Grodla z cyklu nazvaného Doutnání.
„Je to soubor poloabstraktních obrazů. V tom svém jádře vycházejí ze vzpomínky, proto ten název Doutnání. Já vycházím z takového obrazu doutnajícího uhlíku, který může být rozfoukán a zároveň může uhasnout. To je pro mě jakýsi přepis té vzpomínky a ty obrazy se spoléhají hlavně na barvu, i proto jsou často na hranici nějakého zobrazení a něčeho už zastřeného," popisuje své práce absolvent Pražské akademie výtvarných umění Jaroslav Grodl.
Typické jsou pro něj výrazně barevné obrazy. „Mě zajímá barva jako nějaký fenomén, který nám může otevírat různou hloubku reality. Tady zrovna je takový až názorný příklad toho, co je ta síla nebo role barvy v našem vnímání," uvedl u jedné ze svých prací.
„Jako umělec je dlouhodobě známý využíváním malby coby časosběru. Soubory obrazů, které instaluje do filmových pásů třeba i navzdory prostorovým dispozicím. Proto si oblíbil zejména plenér a soustavně v něm realisticky zachycuje záznamy života nejen z venkovské krajiny a městských ulic, ale i z dopravních prostředků nebo zabydlených místností," charakterizoval Grodlovu tvorbu kurátor Jan Čejka.
Výstavu Doutnání mohou vidět návštěvníci chebské Galerie výtvarného umění do 5. dubna.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud rozdělil kauzu Čapí hnízdo. Nagyovou bude soudit samostatně, Babiše nevydala Sněmovna
-
Ekonom: Každé kopnutí do holeně čínské ekonomiky je užitečné. Peking potřebuje dodávky z Teheránu
-
Generál v záloze: Írán nemá kapacity na uzavření Hormuzského průlivu. Může ale ztížit jeho provoz
-
‚Vrátit se nemůžeme, ten systém tě sežere.‘ Nikita s Reginou utekli z Ruska, teď o něm dělají osvětu