Vražedný atentát. Detektivní povídka Karla Čapka v podání herce Karla Högera
Pan rada Tomsa sedí večer doma se sluchátky na uších a poslouchá z rádia Dvořákovy tance, když vtom mu nad hlavou oknem proletí dvě kulky. Kdo mohl usilovat o život obyčejného tichého úředníka a starého mládence? Pan rada je z toho celý nesvůj…
Povídka Vražedný útok vyšla v roce 1929 v Povídkách z jedné kapsy. V roce 1954 ji v rozhlase načetl herec Karel Höger. Podle Čapkovy povídky v roce 1982 vznikl i stejnojmenný pětadvacetiminutový film režiséra Zdeňka Frídla, kde si hlavní roli zahrál Rudolf Hrušínský. Povídka byla součástí celovečerního povídkového filmu Plaché příběhy, v němž filmaři zpracovali ještě Čapkovu povídku Rekord a Modrá chryzantéma.
Karel Čapek miloval detektivky jako čtenář, jako autor i jako literární teoretik. Jeho esej Holmesia, která vyšla poprvé časopisecky v roce 1924, později pak v knize Marsyas čili Na okraj literatury, byla první ucelenou teoretickou statí na téma detektivního žánru u nás. Detektivka podle něj nepatří mezi nízkou a nekvalitní literaturu, na čemž se shoduje se svým anglickým kolegou, oblíbeným autorem detektivek Gilbertem K. Chestertonem. O detektivní žánr se Čapek podle vlastních slov pokusil už dříve. „Já sám jsem se už kdysi pokusil napsat svazek detektivních novel; myslil jsem to docela poctivě, ale nakonec z toho vyšla knížka Boží muka. Pohříchu nikdo v ní neviděl detektivky. Patrně se mi to dost nepovedlo." Napsat detektivky, které budou za detektivky považovat i čtenáři, se mu povedlo na konci 20. let. Povídky vycházely nejdříve v Lidových novinách. „Než jsem se pustil do psaní, uvědomil jsem si svůj úkol velice vážně. Musil jsem si klást otázku, co je to naše čtenářská obec; že to není tak jako psát krásnou literaturu pro nějaké dvě tisícovky vybraných čtenářů, že tu stojím před šedesáti tisíci čtenáři novin a že mezi těmito šedesáti tisíci jsou i lidé mladí a děti a že tu je přede mnou těžký morální úkol a veliká zodpovědnost, zvýšená množstvím čtenářstva.“ Knižně vyšly Čapkovy detektivní Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy v roce 1929. O tři roky později napsal Karel Čapek už jako úspěšný autor několika desítek detektivních povídek další teoretickou stať O detektivkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.