Vojenský újezd ochránil rostliny a živočichy před člověkem

27. únor 2007

Člověk mění krajinu - to je aktuální Téma týdne Českého rozhlasu Plzeň. Pokud byste čekali, že budeme v našich příspěvcích hovořit zejména o negativním vlivu člověka na životní prostředí, pak byste sázeli na špatnou kartu. Příkladem jsou informace o vojenském újezdu Hradiště, který je sice známým výcvikovým prostorem, zároveň je ale také lokalitou s chráněnými druhy rostlin a zvířat.

Vojenský újezd Hradiště na pomezí ústeckého a Karlovarského kraje je vlastně největším armádním cvičištěm v zemi. Rozkládá se na ploše větším než 330 km čtverečních. Když ovšem v roce 1953 československo rozhodlo o vybudování prostoru vlastně ani netušilo, co se stane. Z území zmizelo okresní město a téměř 70 vesnic a osad. Vyrostly zde střelnice a tankové cesty. Zároveň ale z lokality zmizela zemědělská výroba. Běžný automobilový provoz a chemické hnojení. A to přispělo k tomu, že se krajina vrátila ke své původní podobě lesostepi s bohatými bukovými porosty. A tak se právě sem stahují i často ohrožené druhy zvířat. Není problémem zde najít vzácné druhy rostlin. I to je výsledek vývoje posledních 60. let.

Hradiště - Doupovské hory

Ve srovnání s dalšími oblastmi západních a severních Čech by byly Doupovské hory hodně výjimečným regionem, i kdyby nebyly vysídleny. Jde totiž o stratovulkán kruhového půdorysu obrovské velikosti. A dnes všechno ještě vynikne protože tam nejsou obdělávaná pole, chybí zde domy, a skoro nikde neuvidíte stožáry elektrického vedení. To je rozdíl, který doslova bije do očí, když se ocitnete na hranici vojenského prostoru, kde se objevují znaky civilizace. A v místech v podstatě divoké přírody působí domy a zemědělské usedlosti téměř nepatřičně. Rozdíl je výrazný i proto, že Doupov sousedí s lázeňským Karlovarskem a průmyslovým Ústeckým krajem.

Doupovské hory

Návrat Doupovských hor do téměř původní podoby tedy souvisí s vlivem člověka na tuto oblast. Část odborné veřejnosti to ale také kritizuje. Poukazuje na hluk armádní činnosti. Někteří lidé se domnívají, že příroda trpí pod pásy tanků a obrněných vozidel. Pravdou je, že zhruba polovina prostoru slouží k výcviku. Dnes už značně omezenému. Ta další je využita hospodářsky a nebo ji tvoří skály a lesy. Celé Doupovské hory jsou navíc chráněny jako významná ptačí oblast s výskytem vzácných druhů.

Kaple pod  Strážným vrchem

Ještě je třeba dodat, že části veřejnosti je líto zaniklých usedlostí. S tím už ale, dnes více než 60 let od založení vojenského prostoru, nelze nic udělat. Historické události prostě nelze vrátit zpět. Zájemci mohou navíc krajinu Doupova obdivovat z turistických stezek, které byly zpřístupněny v posledních třech letech

autor: zdt
Spustit audio