Virus stále jen doháníme. Nikdy nebudeme mít vakcínu, která bude pro aktuální variantu, míní biochemik Trnka
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/07db937370d6d9bce5535502b57c13d6.jpg?itok=Xs9pMoGG)
Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby s biochemikem Janem Trnkou
Očkování čtvrtou dávkou začíná už tento týden. V pátek bylo téměř 2 300 potvrzených pozitivních testů. Nakažených je ale pravděpodobně několikanásobně víc. „Počty nakažených jsou mnohem vyšší než ty, které vidíme ve statistikách. Ve Spojených státech třeba odhadují, že ty počty jsou sedmkrát až desetkrát vyšší než detekované případy. Myslím si, že je docela pravděpodobné, že u nás je to podobně, protože spousta lidí s příznaky se vůbec netestuje,“ říká biochemik Jan Trnka.
Na počtech hospitalizovaných se ale takové množství nakažených neprojevuje. „My víme, že od omikronu dál, včetně jeho současných potomků, které jsou tu nyní dominantní, tyto varianty opravdu vyvolávají u většiny lidí mírnější příznaky a průběh.“
Čtěte také
Podle Trnky by bylo skvělé mít vakcínu přímo zacílenou na subvariantu BA.5. Není to však prakticky možné. „I když je vývoj vakcíny proti COVIDu nejrychlejší v celé historii, tak přece jenom nějakou dobu trvá. A když budeme ten virus pokaždé dohánět, tak nikdy nebudeme mít vakcínu, která bude pro aktuální variantu, protože virus SARS-CoV-2 se šíří mnohem víc globálněji a rychleji než jakékoli respirační viry, které jsme znali dřív.“
„Tím pádem i rychleji mutuje, což není ideální, ale my víme, že i ty vakcíny, které jsou proti té úplně nejpůvodnější variantě viru, jsou přesto účinné. Nejsou tak účinné, jak by třeba mohla být nějaká zacílená vakcína, ale stále jsou. Takže je to pořád nejlepší nástroj, který máme.“
Nevíme, jestli letní vlna třeba neodsune podzimní vlnu spíše až do zimních měsíců nebo třeba začátku jara.
Jan Trnka
Ochranný efekt očkování klesá spojitě v čase. „Nelze tedy říct, že bude v nějakou chvíli úplně nulový. To asi pravděpodobně nebude. Ale obvykle ta odhadovaná slušná ochrana je zhruba čtyři až šest měsíců po dávce. Je to samozřejmě individuální a je to otázka toho, jestli člověk předtím prodělal COVID a tak podobně.“
Booster pomůže už nyní
Může tak dojít k tomu, že nyní aplikovaný booster ztratí svou účinnost v době hlavního rozšíření nákazy na podzim. „Ale čemu ten booster pomůže teď, je překonat tu současnou vlnu, která jistě ještě není u konce, byť asi nebude trvat nějak extrémně dlouho, pokud tedy můžeme odhadovat, že se ten virus bude chovat podobně jako ty předchozí varianty.“
Na podzimní vlnu, kterou všichni očekáváme, bude tedy třeba se přeočkovat znovu. „Ale je pravděpodobné, že na podzim, v říjnu a listopadu, už budou k dispozici updatované, novější varianty vakcíny, které jsou zacílené na ten původní omikron… Potom bude možné – protože uplynou zhruba čtyři měsíce – se očkovat nějakou více valentní nebo nějakou modernější, novější vakcínou.“
Je to nemoc, které jsme dali obrovský prostor, a ona ten prostor využívá.
Jan Trnka
„Navíc teď nevíme – protože jsme letní vlnu u nás ještě neměli –, jestli se třeba nestane, že tím, že se prožene populací, třeba neodsune podzimní vlnu spíše až do zimních měsíců nebo třeba začátku jara. To se dá v tuto chvíli těžko odhadnout,“ vysvětluje Trnka.
Nová varianta vzbuzující obavy
Zřejmé je podle něj nyní jen to, že se virus vyvíjí velmi rychle. „To znamená, že ty nové varianty, které přichází, jsou velmi významně vzdálené od těch variant, které byly předtím. Měli jsme tedy omikron, teď máme jeho potomky BA.4, BA.5, které jsou velice daleko ve svém mutační profilu, v tom, jak vypadají pro tělo.“
Čtěte také
„Nyní se objevuje nová varianta – která se šíří rychleji než BA.4 a BA.5 – BA.2.75, která už byla označená za tzv. variant of concern, čili něco, na co bychom se měli dívat. A ta je antigenně zase ještě mnohem víc vzdálená. Má tam mutace, které jsme předtím u omikronu neviděli.“ Nedokážeme tak prý říct, jak dlouho budeme booster potřebovat. Je totiž možné, že se objeví klinicky závažnější varianta, u které bude nutný mnohem víc než nyní.
„Bohužel je to nemoc, které jsme dali obrovský prostor, a ona ten prostor využívá,“ dodává Trnka.
Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.
Související
-
Začíná dobrovolné přeočkování proti covidu. Kam a jak si můžete dojít pro čtvrtou dávku vakcíny?
Od pondělí 18. července začíná přeočkování proti covidu-19 u lidí starších 18 let. Poslechněte si rozhovor. Proč nemají přednost starší? A je vakcín dostatek?
-
Matematik Levínský: Covid a nová vláda? Od té předchozí se moc neliší – reaguje pozdě, ale noblesně
„Současná vláda se od té předchozí nijak neliší a reaguje pozdě. Ale řekl bych, že to dělá noblesněji,“ říká matematik René Levínský.
-
Kde jsou další pacienti, ptá se chirurg Lischke. Jako první u nás transplantoval plíce po covidu
Vedl tým, který provedl první transplantaci plic zničených covidem v ČR. Přestože pacient zemřel, zákrok hodnotí chirurg Lischke kladně. „Transplantace proběhla dobře."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka