Věříme tomu, že i letos vyjedeme, říkají provozovatelé unikátní dráhy Kateřina
Jarní dny svádí k výletům. Zajímavý tip, kam vyrazit nám představili Karel Mareček a Rudolf Tyller, kteří se podílejí na znovuzprovoznění unikátní úzkorozchodné dráhy Kateřina, která je součástí areálu přírodní rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní.
Muzejní dráha Kateřina přibližuje historii těžby písků a keramických jílů v okolí města Skalná. Úzkokolejky v regionu vznikaly zejména na přelomu 19. a 20. století. Materiál přivezený po těchto železnicích pak pokračoval k jednotlivým odběratelům po železnici s klasickým kolejovým rozchodem. Síť úzkorozchodných železnic byla kdysi dlouhá téměř 100 kilometrů.
Areál hlavního depa dráhy Kateřiny dnes tvoří zejména kolejiště, odkud turistické soupravy vyjíždí. V blízkosti stojí plechová hala, ve které stojí malé osobní vagóny určené k vyhlídkovým jízdám. Stojí tu také lokomotivy, původní důlní vagóny a zbytek technologie, která v minulosti přepravovala sypký materiál do jednotlivých nákladních vozů.
Jak dráha funguje a co její provozovatelé chystají, prozradili Karel Mareček a Rudolf Tyller v rozhovoru s Terezou Švecovou. Poslechněte si:
Související
-
Osobní příběh inspiroval režisérku Zuzanu Kirchnerovou k novému filmu
Tento týden si připomínáme Světový den porozumění autismu. Do studia jsme pozvali Zuzanu Kirchnerovou, scénáristku a režisérku, která je mimo jiné také matkou...
-
Kronikář Jindřich Turek: Za desítky až stovky let se ukáže, jak je současná doba výjimečná
Chebská kronika je opravdový unikát. Nejen, že zaznamenává významné momenty v dějinách města Chebu, ale je také jedinečným uměleckým dílem. Naším hostem byl Jindřich Turek.
-
Cestování v čase umožňuje aplikace Živé hory. Podpořit má turistiku v Krušnohoří
Interaktivní a vzdělávací aplikace Živé hory umožňuje návštěvníkům spatřit již neexistující historické budovy, areály nebo se stát svědkem rozhovorů z minulých století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.