Velikonoční chléb pinca

Tento recept pochází z východního Slovinska a je oblíbený i v Chorvatsku. Tam připravují „pincu“ tak, že z těsta upletou menší houstičky a zapletou do nich obarvená vajíčka.

Těsto se zdá podobné jako na naše mazance, ale krom medu se v těstě na pincu nepoužívá žádný cukr. Nechybí tam, protože med pečivo dostatečně osladí.

Doporučuji, určitě stojí za zkoušku.

Suroviny:

500 g polohrubé mouky

300 ml mléka

3 žloutky

70 g másla

20 g droždí

2 polévkové lžíce medu

½ lžičky soli

1 vanilkový cukr

citrónová kůra

trochu muškátového květu

150 g rozinek

Suroviny na vymazání a vysypání formy:

máslo

mandlové lupínky

strouhanka

Postup:

Z droždí, několika lžic vlažného mléka, lžičky medu a trochy mouky uděláme kvásek, který necháme zkynout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme vykynutý kvásek, sůl, koření a utřené máslo se žloutky a medem. Zaděláme těsto, do kterého nakonec vpracujeme rozinky. Na teplém místě necháme zkynout.

Pekáč nebo formu silně vymastíme tuhým máslem, vysypeme lupínky mandlí a podsypeme jemnou strouhankou. Vykynuté těsto dáme do pekáče a necháme ještě asi 20 minut odpočinout. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut při 175°C. Upečený velikonoční chléb vyklopíme a silně pocukrujeme.

Celková doba přípravy cca 2 hodiny.

Množství těsta postačí 2 menších forem.

autor: Mirka Kuntzmannová | zdroj: Český rozhlas

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.