Ve Skalné vzniklo jedinečné muzeum zemětřesení

22. prosinec 2015

Před třiceti lety postihlo Chebsko jedno z nejsilnějších zemětřesení o magnitudu 4,6. Poškozené byly tehdy domy v několika obcích. Jednalo se hlavně o spadlé komíny nebo praskliny v omítce.

Jak takové zemětřesení vzniká a jakými přístroji jej odborníci měří, si můžete prohlédnout ve Skalné na Chebsku. V bývalém zámečku totiž vzniklo jedinečné muzeum zemětřesení.

Chvění země můžete zažít prakticky po celém světě. Autentické zvuky si nově můžete poslechnout v muzeu zemětřesení.

Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze právě doplňuje popiskami jednotlivé přístroje. Například válec polepený fialovým papírem, na kterém je zakreslená křivka s otřesy. Jde o autentický seismogram ze Skalné z roku 1993.

„Ten buben se otáčel, na něj zapisovala ručička zapisovače a odborníci to potom vyhodnocovali. Tady je vidět, jak po určitém časovém úseku jsou tady takové pulsíky. To jsou časové značky, které se opakují po minutě,“ říká Doubravová.

Expozice je zatím v jedné místnosti. Po stěnách vidí informační tabule, kde se můžete dočíst, jak vzniká zemětřesení nebo jaké jsou otřesy ve světě. Vitríny v muzeu už jsou také téměř plné, zbývá poslední přístroj.

Je to mechanické kyvadlo, které zaznamenává zemětřesení ve vertikálním směru. „Váhu přesně nevím, ale 15 kilogramů to mít bude,“ říká zadýchaný Jakub Klicpera z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Na obrazovkách budou moci lidé sledovat aktuální seismickou aktivitu. Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují neustále, ale většinou jsou tak slabé, že je lidé nezaznamenají.

Poslední silnější otřesy postihly Chebsko i Sokolovsko vloni a jednalo se o druhou nejsilnější seismickou aktivitu za posledních 100 let.

Spustit audio