Ve sběru baterií se zlepšujeme. V prvním pololetí roku jich lidé v kraji odevzdali téměř 16 tun

21. září 2018 07:45

V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v Karlovarském kraji k recyklaci 15,7 tun použitých baterií. V meziročním srovnání jde o 41% nárůst. Podle aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, každý obyvatel kraje vytřídil v průměru 53 gramů baterií.

Za zlepšením stojí ve velké míře nárůst baterií vybraných v obcích. Zejména tam, kde jsou aktivní obecní úřady a zapojují se do osvěty, roste motivace občanů pro třídění. Zvýšilo se množství baterií odevzdaných do červených venkovních kontejnerů na elektrospotřebiče a baterie. Velmi dobře fungují svozy ze sběrných dvorů. Stoupá množství baterií, které na recyklaci směřují z firem.

V celé České republice se v prvním pololetí podařilo vytřídit a k recyklaci předat 815 tun baterií. V Evropě patříme mezi nejlepší země a plníme přísné normy EU, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu. Podle nedávného průzkumu již dnes vždy nebo téměř vždy třídí baterie 75 % Čechů.

„Ve sběru baterií sledujeme v Karlovarském kraji pozitivní trend. Lidé v kraji se rok od roku zlepšují. Pokud bychom převedli množství baterií odevzdaných v kraji na množství kovonosných surovin, které se z nich díky recyklaci získají, došli bychom k číslu téměř 10 tun. To je hezké číslo, zvláště když si uvědomíme, že z těchto surovin můžeme vyrobit nové produkty, které nám opět slouží k užitku. Díky tomu šetříme zdroje primárních surovin, tedy nezatěžujeme přírodu další těžbou,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel ECOBATu.

Má to smysl, třiďte baterie!

Ze sta kilogramů baterií jsme dnes schopni získat již 65 kilogramů kovonosných surovin. Z tužkových baterií získáváme recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny pak využíváme k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo i hudebních nástrojů.

Kam s bateriemi?

Sběrných míst, kam je možné nosit použité baterie, je v České republice již přes 20 tisíc. Konkrétně můžete baterie odevzdávat do červených venkovních kontejnerů, ve sběrných dvorech, dále ve všech obchodech, kde se baterie prodávají, ve školách, které jsou zapojeny do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, v některých městských a obecních úřadech, nebo též v některých firmách a organizacích, které zřizují sběrná místa na pracovištích.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio