Ve druhém čtvrtletí přijela do Karlovarského kraje pětina hostů

7. srpen 2020 11:00

Ve druhém čtvrtletí letošního roku přijela do Karlovarského kraje jen asi pětina hostů ve srovnání se stejným obdobím loňska. Počet cizinců klesl na 6,8 procenta. Z celkových 62.507 hostů bylo 49.951 hostů ubytovacích zařízení z Čech.

Počet turistů a lázeňských hostů v Karlovarském kraji klesl ve druhém čtvrtletí, kdy byly kvůli koronaviru zavřené hotely i lázeňská zařízení, na 20,3 procenta, českých klientů přijelo 40,6 procenta proti loňsku. Ještě výraznější byl propad u počtu přenocování. Ten meziročně klesl ve druhém čtvrtletí na 15,8 procenta, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

U zahraničních hostů to bylo jen na 3,7 procenta, u českých klientů na 37,3 procenta. Celkem hosté strávili v kraji 222.961 nocí. Loni to bylo 1,4 milionu přenocování. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízení se v Česku ve druhém čtvrtletí snížil o 82,9 procenta, počet přenocování o 81,7 procenta. Velký podíl na počtu lidí, kteří přijíždějí do Karlovarského kraje, mají klienti lázeňských zařízení.

Z velké části jsou bez klientů Karlovy Vary

Zatímco lázeňská města, která i před koronavirovou krizí využívali čeští klienti, se i díky vládním pobídkám znovu rozběhla, Karlovy Vary orientované spíš na zahraniční turisty jsou díky výraznému poklesu zahraničního cestovního suchu stále z velké části bez klientů. Některé hotely tak ani po uvolnění opatření proti šíření koronaviru neotevřely.

Koronavirová opatření zasáhla návštěvnost hotelů v Karlovarském kraji už na konci prvního čtvrtletí. Od června se hotely postupně plní, ale zejména českými klienty. Pomáhají i vouchery města Karlovy Vary. Od počátku roku byl ale i tak počet hostů v Karlovarském kraji jen na 50,3 procentech ve srovnání s loňskem. Počet cizinců klesnul na 43,2 procenta, domácí hosté na 51,7 procenta. Počet přenocování se meziročně od počátku roku snížil na 47,5 procenta.

autor: Naďa Krásná | zdroj: ČTK
Spustit audio