V Národní přírodní rezervaci SOOS rozkvetly vzácné slanomilné rostliny
Národní přírodní rezervace SOOS v Chebské pánvi právě zažívá jednu z nejbarevnějších kapitol roku. Díky specifickému prostředí s vývěry plynů a minerálními prameny se zde daří mnoha vzácným druhům rostlin, které jsou v Česku zcela ojedinělé. Chráněným územím provedl redaktorku Janu Strejčkovou botanik Petr Krása ze Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Čtěte také
Oblast SOOS byla v minulosti využívána k těžbě rašeliny a křemeliny. V místech, kde se dříve dolovalo, se dnes drží voda, která je díky přítomnosti minerálních pramenů a slaného křemelinového podloží výrazně slaná. Právě slanost umožňuje přežívání specifických druhů rostlin, jako je například skřípinec Tabernaemontanův, který zde roste v tisících až milionech kusů.
Rašeliník jako rezervoár vody
V rašelinné březině rašeliník vytváří vlhké mikroklima. A přestože půda působí suše, mech v sobě zadržuje zásoby vody. Mezi zdejší flóru patří i žlutě kvetoucí mochna husí, dříve běžná na návsích, kde se pásly husy. K nejvzácnějším druhům patří sivěnka přímořská, která v SOOSu tvoří rozsáhlé porosty na stovkách metrů čtverečních – podobně jako na pobřežích moří, odkud pochází její název.
Rezervace nabízí řadu dalších vzácných druhů rostlin. Rozkvétají tu například masožravá bublinatka jižní, orchideje korálice trojklanná a bradáček srdčitý, který patří k nejmenším orchidejím v České republice. Ve vlhkých částech rostou také mochna bahenní, suchopýr pochvatý nebo porosty rákosu obecného. Lesní části rezervace tvoří převážně borovice a bříza.
Celé území je přísně chráněné a návštěvníci se smí pohybovat pouze po povalovém chodníku, aby nebyla narušena křehká rovnováha zdejšího ekosystému. Nejvzácnější rostliny si lze detailně prohlédnout také na fotografiích umístěných na informačních tabulích podél naučné stezky – bezpečně a bez zásahu do přírody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.