V krušnohorských Abertamech se o víkendu uskuteční závody psích spřežení

11. leden 2019 12:30

Abertamy v Krušných horách o víkendu (12.- 13.1.) hostí závody psích spřežení. Po oba dny se uskuteční v areálu technických služeb.

Jak informoval Petr Gurega z pořádajícího Krušnohorského sportovního klubu psích spřežení, závodit budou jak čistokrevná plemena, tak plemena neuznaná Mezinárodní kynologickou federací. Ve spřežení mohou být 4 až 10 psů, podle jednotlivých kategorií.

Jako první se na osmi kilometrovou trať v sobotu v devět hodin postaví závodníci ve sprintu, kdy se po jedné minutě vystřídají závodníci spřežení bez omezení počtu zapřažených psů. 

Zastoupeno bude hlavně plemeno Aljašského malamuta a Sibiřského husky

Ty pak vystřídají psí spřežení, která se vydají na trať dlouhou 32 kilometrů. Tito závodníci absolvují trať ještě jednou večer potmě, ale pouze 8 kilometrů. Čas upřesní pořadatel.

V neděli se závody opakují, ale bez večerní etapy. Závodit se bude od 10 hodin znovu ve sprintu na 8 kilometrů a na trati dlouhé 16 kilometrů. V odpoledních hodinách proběhne vyhlášení vítězů.          

Co vše diváci uvidí kromě závodů?

Milovníci severských plemen se mohou těšit na jejich široké zastoupení. Mezi čistokrevnými plemeny nastoupí: Sibiřský husky, Aljašský malamut, Samojed, Gronský pes nebo Český horský pes.

Neuznaná plemena pak představí například Evropský saňový pes nebo kříženec malamuta s huskym – Aljašský husky. Všichni závodní psi jsou pod veterinární kontrolou.   

02540032.jpeg

Diváci uvidí také skijöring (sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke psu) se zápřahem jednoho nebo dvou psů.

V areálu startu a úvaziště psů je přísný zákaz vstupu se psi, organizátoři akce proto vyzývají: „Přijďte se podívat na závody, ale nechte prosím své domácí mazlíčky doma!“

autor: Naďa Krásná | zdroj: Krušnohorský sportovní klub psích spřežení
Spustit audio