V Karlových Varech začala sanace nebezpečné skalní stěny

22. květen 2020 16:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kus skály se mohl kdykoliv zřítit

Zvuk sbíječek a padající kamení. Tak vypadají v těchto dnech skály naproti karlovarské Galerii umění. Jindy klidné místo připomíná spíše rušný kamenolom. Firma začala na kraji lázeňské zóny zajišťovat nebezpečnou žulovou skálu. 

Skála v blízkosti dolní stanice někdejší lanovky a Galerie umění byla v havarijním stavu. Ze stěny vypadávaly kameny a část svahu se drolila. Už před časem magistrát uzavřel blízký chodník a část přilehlé komunikace.

Havarijní stav vznikl na velmi rušné návštěvnické trase, na které jsou plastiky, a pamětní desky „Sanace začíná na skalní stěně u takzvané lví hlavy. Tady pod hotelem Imperial se objevila ve skále takzvaná šupina o objemu šesti kubíků. A ta hrozila zřícením.“ Říká v této souvislosti náměstek primátorky Petr Bursík z ODS. Podle něho teď vybraná firma skálu očistí, zbaví ji staré ochranné sítě a celý blok postupně zpevní.

Na skále pracují muži se sbíječkou, jištění horolezeckými lany. Pracovní tým vede Jiří Štěrba: „Je to velmi nebezpečná práce, protože se kdykoliv může stát, že se vlivem vibrací od sbíječky uvolní celý kamenný blok. A to je pro pracovníka velmi rizikové. Pracovníci dole nejen uklízejí část zvětralé skály. Dávají také pozor na automobily a kontrolují všechny skalní pukliny. Důležité je, aby byl celý tým připravený reagovat na jakoukoliv nestandardní situaci.“

Sanace skály potrvá několik dní, magistrát za ni zaplatí více než 600 tisíc korun. Problematické skály a nestabilní svahy jsou ale i v dalších částech Mariánskolázeňské ulice. Další etapy zajištění těchto svahů proto začnou pravděpodobně na podzim, anebo v průběhu příštího roku.

autor: zdt | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio