V Karlovarském kraji vítr přerušil provoz na tratích

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silný vítr zaměstnal v pondělí i hasiče v Královéhradeckém kraji

V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních tratích. Nejezdily také mezinárodní vlaky do Německa, kde byl kvůli bouři provoz na železnicích zastaven už v neděli večer. K popadaným stromům vyjížděli hasiči už v noci, vítr ale dnes před šestou hodinou v kraji zesílil a výjezdů přibývá, řekl ráno ČTK mluvčí krajských hasičů Jiří Markusek. Po 7. hodině se ale vítr v kraji uklidnil. 

„V noci jsme vyjížděli ke 14 událostem. Šlo hlavně o popadané stromy," uvedl Markusek. Nejprudší vítr dorazil do kraje před 6. hodinou ráno. Od té doby začali vyjíždět k jedné události za druhou.

Výjezdy nejprve mířily na Ašsko a postupně se, jak se bouře přesouvala nad krajem, objevovaly nové problémy na Sokolovsku a Karlovarsku. Po pádu stromu na osobní automobil v Aši byl jeden zraněný člověk převezen záchranáři na chirurgickou ambulanci chebské nemocnice.

„Podle našich informací Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje eviduje více než 260 událostí, ke kterým hasiči vyjížděli v noci i během dne. Většina zásahů se týkala odstranění padlých stromů, v jednom případě došlo k zapálení lesa bleskem,“ upřesnil hejtman Petr Kubis.

Silný vítr ráno doprovázela například v Sokolově i bouřka a intenzivní déšť. Podle Jany Stacke z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu byl ráno nejsilnější vítr v Karlovarském kraji na Klínovci, a to 133 km/h, v nízkých polohách foukalo například v Aši rychlostí 100 km/h, na karlovarském letišti vál vítr rychlostí 90 km/h.

Už v noci podle informací náměstka hejtmana Martina Hurajčíka Karlovarský kraj preventivně zastavil provoz na trati Mariánské Lázně - Bečov - Karlovy Vary. Provoz byl podle webu Českých drah zastaven i na trati Vojtanov - Bad Brambach, nejedou i vlaky z Chebu na Norimberk a z Aše do Hofu. Odkloněna byla trasa Pendolina, a to přes Karlovy Vary a Ústí nad Labem.

Nyní už je ale téměř veškerá železniční doprava v regionu obnovena. Stále ale hrozí nárazový vítr a je možné, že z důvodu rizika nebo překážky na trati bude některý úsek opět uzavřen. Kolem 14. hodiny nově opět popadaly stromy na železniční trati Františkovy Lázně - Aš a Františkovy Lázně – Vojtanov, doprava vlaků je tedy v místě přerušena. Jezdit bude náhradní autobusová doprava. Do odvolání jezdí vlaková přeshraniční spojení pouze na hranice s Německem.

Na letišti v Karlových Varech neevidují zatím žádné škody způsobené silným větrem. Podle dispečinku Údržby silnic Karlovarského kraje není aktuálně na silnicích v regionu hlášena žádná uzavírka.

Kvůli hromadění poruch na vedení vyhlásil ČEZ kalamitní stav také v Karlovarském kraji

V důsledku silného větru je v současnosti v Karlovarském kraji 33 obcí bez elektrické energie, což se týká cca 17 tisíc odběratelů. Poruchy nyní vyhledávají a řeší pracovníci ČEZ, v 9 a 13 hodin zasedal krizový štáb. Pro nahlašování poruch a další informace lze využít webové stránky energetické společnosti.

Karlovarský kraj už s předstihem vyzval ředitele škol v kraji, aby akceptovali případné absence dojíždějících žáků, kteří se od školy kvůli dopravním problémům nedostanou. Někteří žáci tak dnes do škol nedorazili.

I přes poměrně nepříznivé prognózy se nakonec bouře Sabine dotknula areálů nemocnic v regionu jen minimálně. Jak v Karlových Varech tak v Chebu jsou hlavní komplikací především popadané větve, které se naštěstí obešly bez újmy na zdraví nebo majetku. V Karlovarské krajské nemocnici je likvidují průběžně vlastními silami, v parku chebské nemocnice za pomoci hasičů.

Zde vítr navíc poškodil i billboardy které jsou nainstalovány u vnější zdi nemocnice podél ulice 17. listopadu. Jejich vlastníky již nemocnice informovala a požádala o zajištění. V Chebu také zaznamenali kolem páté hodiny ranní i krátké výpadky proudu, které však na chod nemocnice neměly žádný vliv.

Krajští hasiči před větrem varovali už v neděli večer. Při velkém počtu událostí spojených s větrem ale jednotky přednostně vyjíždějí k záchraně lidí a majetku.

Meteorologové vydali výstrahu týkající se extrémně silného větru s nárazy nad 110 km/h také pro pondělní dopoledne a upozorňují na silný vítr s rychlostí nad 90 km/h rovněž s platností od pondělí 10. února do 17 hodin. Silný západní vítr bude podle předpovědi trvat až do úterý 11. února do 20 hodin.