V Karlovarském kraji bylo v červnu přes 10 tisíc lidí bez práce. O zaměstnání přišli lidé napříč obory

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy smutek – samota – deprese – nezaměstnanost – starosti

V Karlovarském kraji vzrostla nezaměstnanost. Někteří lidé se na úřadu práce ocitli poprvé. Mají zájem prakticky o jakékoliv místo, jen aby mohli ráno vstát a pracovat.

„V březnu jsme přišli o práci, propustili nás. Je to pro mě hrozné. Čekáme, až se Imperial otevře,“ řekla paní Čechlovská, která společně s ostatními propuštěnými, dostala odstupné. To by klidně paní Petra vrátila, jen aby, mohla znovu pracovat: „Měl by se otvírat 1. srpna, ale jen na zkoušku. Mají strach, čekají druhou vlnu. Na úřadu práce jsem poprvé, je mi tady příšerně. Mám pocit, jako kdybych žebrala o práci, peníze. Prostě je to hrozné,“ popsala své pocity žena, která v lázeňství pracovala čtyři roky.

V Karlovarském kraji stoupla nezaměstnanost na 5,1 procenta, zatímco v květnu to bylo 4,9 procenta. V evidenci úřadu práce bylo v červnu 10.155 lidí, oproti květnu jich přibylo 327. O zaměstnání nepřišli jen lidé z oboru lázeňství, mezi uchazeči jsou sociální pracovníci i taxikáři.

Situace na trhu práce by se měla ale zlepšit, to potvrzuje i mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková: „Současná situace vyvolala poptávku po určitých profesích – v logistice, v obchodě, zájem je i o kvalifikované řemeslníky, analytiky, vývojáře softwaru, ale pomalu i o kuchaře, číšníky a prodavače.“

V květnu nabízeli zaměstnavatele v Karlovarském kraji zhruba 5 400 pracovních míst, v červnu 5 037. Nejmenší nabídka je na Sokolovsku, kde na jedno místo připadá pět uchazečů. Na Karlovarsku na jedno místo připadají dva lidé, na Chebsku jeden.