V Karlovarském kraji bydlí nejvíce lidí ve vlastním bytě

10. květen 2019 08:30

V Karlovarském kraji žije v bytě v osobním vlastnictví 52 procent lidí, což je největší podíl lidí ze všech krajů. Dalších bezmála 30 procent žije v rodinném domě v osobním vlastnictví.

Průměrné náklady na bydlení dosáhly loni 5 451 korun, což představuje 95,5 procenta celorepublikového průměru, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, které získal loni v rámci výběrového šetření v domácnostech.

V Karlovarském kraji je ve srovnání s jinými kraj vysoký podíl lidí, kteří bydlí v bytových domech, celkem jde o 68,5 procenta. Vyšší podíl má jen Ústecký kraj a Praha. Průměrně v Česku bydlí v bytových domech 56,6 procenta lidí. Naopak 31,5 procenta lidí v kraji bydlí v rodinných domech, což je výrazně méně, než je průměr v Česku, který je 42,8 procenta.

Vysoký podíl lidí, kteří bydlí ve vlastním bytě, je zřejmě dán tím, že v kraji se stavěla před rokem 1989 zejména sídliště. Velká část měst pak v 90. letech minulého století byty privatizovala nájemníkům za výhodných podmínek.

Měsíční náklady domácností na bydlení jsou nejvyšší v Praze, kde dosahují 7 593 korun, průměr v Česku je 5 706 korun. Karlovarský kraj tak i přes to, že má nejnižší průměrné mzdy, má náklady na bydlení srovnatelné s celostátním průměrem a například i vyšší než v sousedním Plzeňském kraji.

Šetření životních podmínek v domácnostech probíhalo výběrově. Statistici proto upozorňují, že zjištěné údaje jsou spíše odhadem, než přesnými statistickými údaji.

autor: nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio