V Jáchymově začali před 500 lety razit tolary. Připomíná to výstava

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jáchymovské tolary v Královské mincovně

Výstava v jáchymovském muzeu Královská mincovna představuje počátky ražby velkých stříbrných mincí ve městě. Tolary tam razí přesně 500 let.

Jak se žilo ve městě okolo roku 1520 a později, kdy tam byla jak latinská knihovna, tak bouřlivé hospody, popsal historik karlovarského muzea Jan Nedvěd. „Těžaři, investoři, věřitelé, páni Šlikové a vrchnost bohatla. Bohatlo i celé město, ale horníků se to tolik netýkalo," poznamenal Nedvěd.

Jak upřesnil, město zažívalo velký příliv lidí. „V roce 1516, když byl Jáchymov založen, zde žilo přes tisíc obyvatel. O pět let později už to bylo 5 000 lidí. Ve třicátých letech už tam žilo 18 tisíc lidí, ten rozvoj byl hektický," vypočítává historik.

Jáchymovské tolary v Královské mincovně

Jáchymov byl spojen také s vírou, mísila se tam řada vyznání. Tím hlavním se stalo Lutherovo učení, a to i díky učiteli a kazateli Johannu Mathesiovi. Žilo to ale i v hospodách, a to někdy až přespříliš. „Roku 1525 byli Šlikové nuceni vydat nařízení proti obecním nešvarům a smilstvu," podotkl Jan Nedvěd.

Výstava v jáchymovské Královské mincovně přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Návštěvníkům zdůrazňuje, že na počátku byla ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Výstava je panelová. Jsou na ní využity fotografie a galvanoplastické kopie mincí.

Jáchymovský tolar začal razit rod Šliků, který kontroloval těžbu stříbra v Jáchymově. A právě tam můžete vidět výstavu 500 let tolaru v Jáchymově - Od českého tolaru ke světovému dolaru, a to až do konce března.