V Jáchymově vznikla nová prohlídková štola. Představuje uranový důl Svornost

5. červenec 2021 11:45

Šachetní výtah, důlní technika nebo třeba krápníky. Na první pohled prostory připomínají jáchymovský důl Svornost. Na rozdíl od něj ale nejsou 400 metrů pod zemí. Nacházejí se v suterénu nového informačního centra lázní Jáchymov.

Prohlídková štola lidem například ukáže, jak se na povrch čerpá léčivá radonová voda. „Když se nám naskytla příležitost upravit prostory tak, aby evokovali se vším všudy důl Svornost, tak jsme si říkali, že to je to místo, co má do Jáchymova přilákat návštěvníky z hor,“ uvedl generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

„Začali jsme uvažovat o tom, jak zpřístupnit veřejnosti provoz, který je normálně nepřístupný a vstup do něj je spojen se spoustou rizik. Zaměřili jsme se na to nejhlubší dvanácté patro, ze kterého získáváme radonovou vodu. Myslím, že pohyb v tomto prostoru je absolutně autentický,“ doplnil Bláha.

Prostor je vhodný i pro rodiny s dětmi. Během jeho prohlídky se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí a informací o historii hornictví v Jáchymově. Prohlídková štola bude otevřená 5 dní v týdnu stejně jako nově vzniklé návštěvnické centrum.

autoři: Dominik Hron , nkr
Spustit audio