V Hruškové na Sokolovsku vzniká soukromá zoo. Manželé Ryvolovi si tak plní dětský sen

11. duben 2017
Lamy v soukromé ZOO v Hruškové na Sokolovsku

Vidět na farmě koně, krávy nebo králíky asi nikoho nepřekvapí. V Hruškové na Sokolovsku se ale vedle těchto zvířat popásají klokani, ptáci emu nebo lamy. Láska ke zvířatům přivedla manžele Ryvolovi k nápadu postavit vlastní zoologickou zahradu. Dnes tu má domov přes třicet druhů zvířat. Zatím se na ně chodí dívat jen přátelé, ale už příští rok park přivítá první návštěvníky.

„Je to jednoduchý. Najdete si skvělou ženu, která má ráda zvířata a začnete plnit její sny. Chtěli jsme čerstvé mléko pro děti, zakoupili jsme tady pár krav a začali jsme budovat farmu. Pak jsme k hospodářským zvířatům pořídili i nějaká pro radost a najednou jsme zjistili, že vlastně máme zoologickou zahradu,“ vysvětluje Radek Ryvola, jak přišel na nápad, začít vytvářet vlastní zoo.

„Naším záměrem nikdy nebylo mít komerční zoo, měli jsme zvířata jako koníčka, ale když pak vidíte roztomilá mláďata, tak je vám líto, s nikým se o to nepodělit. Chceme proto nejdřív zoo zpřístupnit dětem ze škol a školek, abychom jim udělali radost. A pak i ostatním návštěvníkům,“ říká manželka Kristýna a současně přiznává, že znovu by do takového projektu nešli.

„Je to náročné skloubit starost o rodinu, hospodářství, přitom stavět park. Ale dá se to zvládnout, když se všechno dobře naplánuje. Pravda, ono je stejně nakonec všechno jinak, děti ani zvířata na plány nekoukají,“ říká Ryvola.

Klokan v soukromé ZOO v Hruškové na Sokolovsku

Ve výběhu poklusávají lamy a poníci, na vedlejším jezírku plavou černé labutě a pestré exotické kachny. Pozornost ale upoutá chaloupka na kuří nožce. „Tam bydlí slepičky hedvábničky. Musel jsem kurník dát na sloup, aby jim tam nelezly nutrie, které s nimi sdílejí výběh. A naše dcera navrhla, že by to mohla být kuří noha. Ta jsem to udělal. Nutrie a slepice se jinak výborně snáší. Řekl bych, že všechny zvířata se spolu nakonec umějí snést mnohem lépe než lidi," směje se majitel zoo.

V dalším výběhu jsou ptáci podstatně větší. Pozorně nás sledují emu hnědí. „Letos máme konečně pár a už dokonce snášejí vejce. Tak jsme zvědaví, jestli se dočkáme kuřátek. A tady vedle jsou klokani. Máme bílé i hnědé a zajímavé je, že normálně zbarvené samici se letos narodilo bílé mládě. Už se těšíme, až začne vylézat z kapsy,“ doplňuje Ryvola.

Nad farmou se rozlehne hýkání osla. „Už se hlásí o krmení, podívejte, nese si v puse misku, abychom si všimli, že je čas,“ upozorňuje Radek Ryvola. „On takhle často upozorňuje, krásně se to tu rozléhá. Musíme poděkovat sousedům, že jsou tak tolerantní a nestěžují si na nás pro překračování hladiny hluku,“ uzavírá Radek Ryvola.

Manželé jdou připravit pravidelnou dávku krmení svým svěřencům. Hned potom se dají do stavby dalšího výběhu. V nejbližších dnech jim totiž mají dorazit nové přírůstky - afričtí dikobrazové.

autor:Pavel Reichard