V Chebu letos rozdělí na opravy památkových objektů přes tři miliony korun

28. červen 2022 12:00

Cheb a ministerstvo kultury letos rozdělí dotace na opravy 12 objektů v městské památkové zóně. Zájemci tak dostanou víc než 3,1 milionu korun. Kvůli zájmu žadatelů se ale musely dotace krátit.

Ministerstvo schválilo dotace 1,155 milionu korun a město přispělo dvěma miliony korun, uvedl místostarosta Ladislav Hrubý. „Program byl postaven tak, že na restaurování památek bylo možné dát až 100 procent nákladů, což jsme ve dvou případech udělali. U ostatních pak žadatelé musí přispět 62 procent a 38 procent se jim dorovná z prostředků ministerstva a města Cheb," dodal místostarosta.

Nejvyšší podíl příspěvku od státu půjde na restaurování kamenného reliéfu na fasádě na měšťanském domě na Růžovém kopečku, které má stát téměř 59 tisíc korun. Restaurování hlavních vstupních dveří kostela svatého Mikuláše bude za 322 tisíc korun.

Nejdražší letos podpořenou opravou památkového objektu v Chebu bude rekonstrukce uliční i dvorní fasády včetně klempířských prvků a výměna všech oken na měšťanském domě v Cechovní ulici. Projekt má stát 1,86 milionu korun, z toho společenství vlastníků musí zajistit 1,1 milionu korun, příspěvek státu bude 474 tisíc korun a podíl města bude 235 tisíc korun.

Mezi letos podpořenými objekty je jeden bez památkové ochrany, měšťanský dům na Růžovém kopečku. Na opravu střechy za 766 tisíc korun přispěje město 379 tisíc korun, na dotaci od státu tento objekt nárok nemá.

autor: Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související