V Aši připomene zajímavosti města Park historie. Jeho součástí bude i lanové bludiště

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lanový park v areálu Stříbrného rybníka se bude časem rozšiřovat a předělávat (ilustrační foto)

Aš na Chebsku bude mít takzvaný Park historie. Vznikne v blízkosti radnice. Úpravy se týkají například místa, kde byl evangelický kostel i hřbitov. Práce by mohly začít už letos.

Bohaté a významné město bylo po válce vysídleno, vybourány byly celé čtvrti, a tak v současné době nemá turistům příliš co nabídnout. I to byl jeden z důvodů, proč se radnice rozhodla pro vznik Parku historie. Projekt je rozdělený do tří částí. První se týká stavebních prací, druhá virtuální naučné stezky a třetí výstavby dětského hřiště.

Díky naučné virtuální stezce se lidé budou moci „vrátit v čase“ například k největšímu ašskému evangelickému hřbitovu, kde byli pohřbeni všichni zakladatelé města, továrníci nebo starostové. Ten byl v minulosti zlikvidován, ostatky byly vyvezeny na skládku a na místě vznikly tenisové kurty. Na jejich místě nyní vznikne pietní místo.

Součástí projektu budou opravy kamenného mostu z roku 1724, výstavba visuté lávky nebo chodníků. V záměru je navíc vybudování 3D bludiště z lanových prvků za zhruba 10 milionů korun.

Na realizaci projektu má město v rozpočtu zhruba 82 milionů korun. Práce by mohly začít už letos, město ale čeká na vyjádření antimonopolního úřadu, jestli při výběrovém řízení postupovalo správně. Výsledek má Aš znát asi do konce února.

Vizualizaci projektu naleznete zde