Úterní Noční Linka: Je těžké zvládnout odchod do důchodu?
Jak jste zvládli odchod do důchodu? Chybělo vám vaše zaměstnání? Hledali jste si obtížně náhradní činnost? Anebo máte stále co dělat, máte spoustu koníčků, nebo práce kolem domu, vnoučat, zahrady a v důchodu se rozhodně nenudíte?
Od doby protestantské pracovní morálky, typické pro 16. století, představuje zaměstnání v západním světě největší smysl života. „V práci se stáváte skutečným člověkem“, říká historik James Livingston.
„Věříme, že i když to nestojí za nic, zaměstnání dává smysl, význam a řád našemu každodennímu životu.“ Výzkum Gallupova ústavu například ukazuje, že 50 % amerických zaměstnanců v práci „získává pocit identity“. Práce a úspěch v ní se stává mnohdy, především mužům, smyslem života. Problém může nastat v okamžiku, když nám začnou ubývat síly, marně se snažíme vyrovnat mladším, dravým kolegům, a co teprve když nastane čas odchodu do důchodu. Obáváte se odchodu do důchodu? Nebo už odchod máte za sebou? Jak jste jej zvládli? Bylo problematické vytvořit si nový režim ve svém životě? Nudili jste se při nástupu do důchodu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.