Úřady viní vlastníka vodní elektrárny z narušení toku Svatavy a ohrožení ekosystému

Vodoprávní úřad v Sokolově řeší náhlý úbytek vody v řece Svatavě, který byl zaznamenán začátkem května. Na skutečnost, že část koryta byla téměř bez vody, upozornili místní obyvatelé. Podle vodohospodářů problém zřejmě způsobila malá vodní elektrárna soukromého vlastníka v objektu bývalé přádelny.

František Havlík z Českého rybářského svazu Sokolov uvedl, že průtok byl výrazně snížen v kanálu pod splavem, který vede přes areál bývalé Svatavské přádelny. „Voda, která přejde přes areál, se vlévá do Lomnického potoka a ústí do Svatavy. Takže od zdi až k jezu nebyla voda vůbec,“ popsal situaci Havlík, podle kterého je pravděpodobným viníkem právě tento areál: „Není možné, aby se to stalo na těch dvou elektrárnách, ta nejbližší je snad 10 km daleko.“

Ekologické důsledky úbytku vody

„Vyschnutí řeky může způsobit úhyn jiker,“ varuje přírodovědec Vladimír Melichar. V tomto období se ve Svatavě třou ohrožené druhy ryb, jako jsou lipani a střevle. Bez vody jsou ryby snadnějším cílem predátorů, což může zásadně narušit místní ekosystém. Melichar také upozorňuje, že nedostatek vody ohrožuje i drobné vodní živočichy, kterými se větší ryby živí.

Přírodovědec se domnívá, že za úbytek vody může některá z vodních elektráren: „Může to být samozřejmě nějaká nehoda, porucha, ale stávat by se to nemělo. I v případě poruchy nebo mimořádné manipulace by měl být dodržen takzvaný minimální zůstatkový průtok, který ve Svatavě je minimálně 600 litrů.“ Podle něj ale Svatavou tekly sotva jednotky litrů vody.

Se závěrem přišli také vodohospodáři

Podle vodoprávního úřadu postupoval vlastník malé vodní elektrárny v objektu bývalé přádelny v rozporu s vydaným povolením a nedodržel minimální zůstatkový průtok v řece pod odběrným objektem. „Vlastník byl telefonicky kontaktován a přislíbil okamžité zastavení provozu, což učinil a průtok byl obnoven,“ uvedl mluvčí Sokolova Michal Švarc.

Provozovatel elektrárny se k incidentu odmítl vyjádřit s odkazem na probíhající správní řízení. V případě prokázání porušení povolení a nesplnění podmínek pro nakládání s vodami hrozí právnické osobě pokuta až do výše půl milionu korun.

autoři: Julie Suchá , max
Spustit audio